Szukaj

Co dalej z odpadami na terenie OFNE EMALIA SA?

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie media zainteresowały się problemem porzuconych odpadów na terenie OFNE Emalia SA, z którym – jako Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz – zmagamy się od kilku lat. Warto zatem tę złożoną sprawę przedstawić w sposób jasny, gdyż do rzetelnej oceny stanu faktycznego potrzeba argumentów i merytorycznej dyskusji, a nie emocji, populizmu i niepotwierdzonych plotek.

Przypominając, wszyscy Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz padli ofiarą niefrasobliwych działań, kiedy to właściciel hali na terenie Emalii, celem osiągnięcia zysku, wynajął tę halę – jak się potem okazało – zorganizowanej grupie przestępczej. Właściciel „nie zauważył”, jak na teren jego zakładu wwożono tirami kolejne mauzery z niebezpiecznymi odpadami i w żaden sposób temu procederowi nie przeciwdziałał. Dziś sprawę tę dzielimy na dwa wątki.

Odpady w hali OFNE Emalia SA

Szacunki kosztów utylizacji odpadów z hali OFNE sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Naszego samorządu nie stać, by przeznaczyć tak duże środki na sprzątanie po osobach, które zarobiły zapewne niemałe pieniądze na przestępczej działalności na terenie OFNE Emalia SA. Decyzja o sfinansowaniu tego przedsięwzięcia ze środków Gminy wiązałaby się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, który w kolejnych latach spłacaliby w podatkach Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz. Ta decyzja zablokowałaby też jakiekolwiek ambicje Gminy Olkusz w zakresie rozwoju inwestycyjnego i społecznego.

Prowadzę działania zmierzające do usunięcia odpadów z hali OFNE. Po pierwsze – poprzez postępowania administracyjne w sprawie nakazania usunięcia odpadów posiadaczowi tych odpadów – ostatnio wobec osoby skazanej przez sąd karny za nielegalną działalność, w tym związaną m.in. ze składowaniem niebezpiecznych odpadów na terenie Olkusza. Po drugie – dążąc do pozyskania dofinansowania, które zabezpieczy większość środków niezbędnych do utylizacji nielegalnie zgromadzonych odpadów.

Po trzecie – wskazując na poziomie rządowym i parlamentarnym potrzebę systemowego rozwiązania problemu działalności mafii śmieciowych. Kolejny raz zwróciłem się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także Wojewody Małopolskiego oraz lokalnych parlamentarzystów o wypracowanie skutecznych rozwiązań prawnych i finansowych oraz wsparcie finansowe dla Gminy na usunięcie odpadów.

Nie ma mojej zgody na to, by Mieszkańcy Olkusza płacili wysoką cenę za działalność grupy przestępczej. Jeżeli państwo – na poziomie krajowym – nie jest w stanie wprowadzić skutecznych rozwiązań prawnych, chroniących swoich obywateli, to niech przynajmniej w znacznym stopniu (np. na poziomie 80%- 90%) partycypuje w sfinansowaniu kosztów bezprawnego procederu grupy przestępczej, na który Gmina nie miała żadnego wpływu. Bo jaką mamy gwarancję, że w miejsce raz usuniętych odpadów nie przyjadą kolejne? Co wtedy? Zostaniemy zmuszeni do zaciągnięcia kolejnego kredytu, by posprzątać po przestępcach?

W styczniu tego roku media obiegła informacja o tym, że nielegalne odpady zgromadzone w Mysłowicach zostały wywiezione za blisko 100 mln złotych środków publicznych na… inne nielegalne składowisko. To absurd!

 

Odpady zgromadzone na tirze

Część odpadów pochodzących z hali OFNE, porzuconych w ramach przestępczej działalności zorganizowanej grupy, znajduje się w przyczepie tira, zaparkowanego na terenie OFNE. Doprowadziłem do zakończenia postępowania administracyjnego, w ramach którego wydałem decyzję, zgodnie z którą OFNE Emalia SA została zobowiązana do utylizacji tych odpadów. W administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym OFNE, mimo nałożenia na nią dwóch kar pieniężnych w celu wykonania obowiązku usunięcia tych odpadów, nie wykonała nałożonego na nią obowiązku.

Wobec tego wdrożyłem kolejne postępowanie – również zakończone prawomocną decyzją – którego efektem będzie utylizacja odpadów na zlecenie Gminy Olkusz, a następnie obciążenie OFNE Emalia SA poniesionymi kosztami. Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy do wykonania utylizacji odpadów z przyczepy. Chcę mieć pewność, że odpady z jednego miejsca ich nielegalnego składowania nie trafią na drugie nielegalne wysypisko. Sprawa zakończy się w najbliższych tygodniach.

Biorąc powyższe pod uwagę, wierzę, że konsekwencja i wytrwałość w działaniu pozwolą nam pozbyć się problemu odpadów na terenie OFNE Emalia SA, kosztami obciążając sprawców nielegalnego procederu, a nie wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

Z wyrazami szacunku

/-/ Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Skip to content