Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

 

Do końca spisu zostało tylko 3 tygodnie. Czy zdążymy się spisać ?

 

Informacja o dyżurze członków Gminnego Biura Spisowego w Olkuszu w dniu 5 września 2021 r. (NIEDZIELA) w godzinach od 10.00 do 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu celem niesienia pomocy przy samospisie

 

Nabór uzupełniający na rachmistrza spisowego trwa do 5 sierpnia 2021 r.

 

 

Co warto wiedzieć o identyfikatorze rachmistrza

 

Informacja o rozpoczęciu wywiadów bezpośrednich przez rachmistrzów spisowych od 23 czerwca 2021r.

 

Rachmistrz telefoniczny - sprawdź o co może zapytać i czy można odmówić rozmowy

 

Konkurs „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce"

 

Zdrowy rozsądek - zasady bezpieczeństwa spisu i czym należy się kierować przy udzielaniu odpowiedzi

 

Informacja Gminnego Komisarza Spisowego - Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

 

Nowa ulotka dla seniorów

 

ZMIANA TERMINU NARODOWEGO SPISU POWSZECHNEGO LUDNOŚCI I MIESZKAŃ !!!

 

Ulotka informacyjna - aktualna

 

 

Ulotka informacyjna

 

Informacje wprowadzające o zaplanowanym na 2021 r. Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań

 

Zarządzenie Nr 0050.1525.2021 Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Gminnego Komisarza Spisowego z dnia 25.01.2021 r. w sprawie powołania Gminnego Biura Spisowego

 

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Gminnego Komisarza Spisowego o naborze kandydatów na rachmistrzów spisowych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

 

 

 

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ NSP 2021 

#LiczySięKażdy

 

W dniu 1 kwietnia 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021.

Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.

Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz. 1775 z późn. zm.).

Obowiązkiem spisowym objęte zostaną:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Metody przekazywania danych:

  • samodzielnie za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS;
  • w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego;
  • w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym.

Ponadto, aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie będzie miał możliwości spisania się samodzielnie, ustawa o NSP 2021 zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

  • urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,
  • urzędy wojewódzkie,
  • urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu, zostanie opublikowana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

Prosimy wszystkich o zaangażowanie i zachęcamy do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie. Liczymy się dla Polski!

Więcej informacji o NSP 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl, a od 15 marca br. dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie małopolskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie – tel.: +48 12 42 04 050, e‑mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..