Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powiązanie odzyskania niepodległości z niezwykłymi zbiorami Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, to cel akcji „Niepodległość pleciona wikliną”, jaka odbędzie się w sobotę 14 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizatorzy zaplanowali cały szereg działań powiązanych tematycznie z hasłem akcji. O godzinie 10.00 w pawilonie MOK – Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie akcji „Niepodległość pleciona wikliną” – wokół Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu. Pół godziny później rozpocznie się prezentacja ciekawego filmu „Władysław Wołkowski. Mistrz splotów duszy słowiańskiej”. O godzinie 11.00 zapraszamy na wycieczkę „Śladami Aleksandra Machnickiego i ojców niepodległości po Olkuszu”. Uczestnicy wycieczki spotykają się na dziedzińcu MOK Centrum Kultury. Od godziny 12.00 do 14.00 oraz od 15.00 do 16.00 zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dzieci zatytułowane „Niech się plecie”. Warsztaty odbędą się dziedzińcu MOK Centrum Kultury lub w razie niepogody w pawilonie. Z kolei na godz. 13.00 i 15.00 zaplanowano oprowadzenie kuratorskie po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego pod hasłem „Wątki niepodległościowe w twórczości Władysława Wołkowskiego” (po zakupieniu biletów wstępu). O godzinie 17.00 zapraszamy do Centrum Kultury na wykład  pt. „Działalność Aleksandra Machnickiego i innych olkuszan zaangażowanych w odzyskanie Niepodległości”. Po wykładzie zostanie ponownie zaprezentowany film „Władysław Wołkowski. Mistrz splotów duszy słowiańskiej”.

Organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń towarzyszących. W ramach EDD tego dnia w godzinach 9.00 – 16.00 olkuski MOK zaprasza na akcję „Do muzeum z ulgą”, czyli zwiedzanie Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu w cenie biletu ulgowego (5 zł). Jeśli ktoś chce sprawdzić swoją wiedzę o historii Olkusza i wygrać atrakcyjne nagrody, to zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8), gdzie od godziny 9.00 do 16.00 będzie można wziąć udział w quizie historycznym o Olkuszu z okazji 720. lecia miasta. Warto przypomnieć, że także w sobotę 14 września z olkuskiego rynku wystartuje IV bieg uliczny „Srebrna Dziesiątka” oraz IV Memoriał Kazimierza Chechelskiego. Tego dnia o godzinie 11.00 rozpoczyna się spacer historyczny „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” w ramach akcji Olkuskie Spacery Historyczne 2019. Uczestnicy spaceru zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” spotykają się przed mostem na fosie zamku.

Organizatorem akcji „Niepodległość pleciona wikliną” – wokół Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.