Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Kwota dofinansowania dla prowadzonej przez Gminę Olkusz rewitalizacji kwartału królewskiego oraz utworzenia podziemnej trasy turystycznej wzrosła o 820 tys. zł. Zarząd Województwa Małopolskiego  zadecydował o przekazaniu dodatkowych środków na realizację tego zadania. Oznacza to, że w tym momencie dofinansowanie do projektu wynosi prawie 4,5 miliona złotych, a wszystko wskazuje na to, że środków będzie jeszcze więcej.

Dawne Starostwo

- Każda dodatkowa kwota pieniędzy z zewnątrz jest dla nas ważna, ponieważ projekt jest bardzo ambitny i chcielibyśmy go zrealizować na jak najwyższym poziomie. Cieszy nas, że Zarząd Województwa dostrzega potrzebę wsparcia naszych działań i nie wyklucza kolejnych środków – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu to - zgodnie z wnioskiem – 18,9 miliona złotych. Kwota dofinansowania aktualnie wynosi 4,5 miliona złotych i może wzrosnąć do 8 milionów złotych.

Podjęte przez olkuski samorząd działania ratujące dwa zabytkowe obiekty mają za zadanie rewitalizację i restaurację tzw. kwartału królewskiego, w tym zabytkowego obiektu przy Rynek 4 (budynek dawnego starostwa) wraz z zabezpieczeniem reliktów dawnej zabudowy, rewitalizacją dziedzińca, utworzeniem nowego kompleksu muzealnego w podziemiach ratusza oraz piwnicach restaurowanego budynku dawnego starostwa.

W połowie marca ruszyły prace budowlane. Przewidywany czas oddania obiektów do użytku to pierwsza połowa 2020 roku.