Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Tegoroczne święto naszego miasta rozpoczęło się trwało trzy dni. W piątek, 26 maja, o godzinie 21.00 odbył się happening pt. Srebrna uliczka, zrealizowany przez Grupę Teatralną Glutaminian Sodu. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół BRACIA. Dni Olkusza w nowej formule Święta Srebra zakończył niedzielny występ Maryli Rodowicz oraz pokaz sztucznych ogni.

 

PIĄTEK

Wydarzeniem stanowiącym preludium do imprez dwóch następnych dni był happening pt. Srebrna uliczka, zrealizowany przez Grupę Teatralną Glutaminian Sodu. Premiera tego spektaklu miała miejsce podczas ubiegłorocznych wakacji, w tym samy miejscu, w którym odbyło się jego kolejne wystawienie, na zapleczu budynku magistratu. Ani późna pora, ani opady deszczu nie zniechęciły mieszkańców Srebrnego Miasta do udziału w tym happeningu, a wśród nich byli i tacy, którzy uczestniczyli w nim po raz drugi.

Happening Srebrna uliczka

 

SOBOTA

Atrakcje świąt naszego miasta zwykle rozpoczynały się od przemarszu barwnego korowodu i oficjalnego otwarcia. 27 maja również nie zabrakło tych tradycyjnie związanych z Dniami Olkusza wydarzeń, ale już od kilku godzin przed uroczystą inauguracją wszyscy chętni mogli korzystać z dotychczas niespotykanej u nas różnorodności imprez towarzyszących. Były też oczywiście nieodłączne prezentacje naszych młodych talentów i wspólne zabawy, zaś na zakończenie przed zgromadzoną na Rynku publicznością wystąpił owacyjnie przyjęty zespół Bracia.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Po raz pierwszy niezmienna dotąd nazwa Dni Olkusza uzupełniona została określeniem Święto Srebra, nawiązującym do historii naszego miasta, a dokładniej do czasów jego świetności, kiedy działały tu kopalnie szlachetnego kruszcu.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSIT z plenerową mennicą, w której bite były repliki monet dawniej wyrabianych nieopodal, namiot rycerski prezentujący wyposażenie wojów i służące dybami, a także rozstawione na ul. Krakowskiej kramy z rękodziełem i regionalnymi potrawami wprowadzały w ów historyczny klimat gości Dni Olkusza 2017.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

A to jeszcze nie koniec listy imprez towarzyszących, było bowiem zwiedzanie podziemi ratusza z przewodnikiem, akcja „Muzeum za złotówkę” w trzech placówkach muzealnych MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32, mini animacje dla dzieci w Kąciku z Miśkolandem

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

oraz symulator dachowania i alkogogle w ramach promocji bezpiecznej jazdy zorganizowanej przez Strażą Miejską.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Swoimi ofertami kusiły stoiska firm i organizacji, kramy z jadłem i zabawkami, a także rozmaite urządzenia wesołego miasteczka, zapewniające rozrywkę tak dzieciom, jak i dorosłym.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

W ten wielobarwny krajobraz i gwar wypełniający zabytkowe centrum miasta, tuż przed godziną trzynastą włączyła się najpierw marszowa muzyka, a zaraz potem korowód reprezentacji szkół, przedszkoli i organizacji pozarządowych prowadzonych przez Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Przed sceną powitał ich burmistrz Roman Piaśnik z małżonką. Chwilę później przekazał przedstawicielom mieszkańców symboliczny klucz do miasta i obwieścił otwarcie Dni Olkusza 2017, życząc przy tym wszystkim dobrej zabawy, a następnie, podobnie jak rok temu, obdarowywał dzieci obecne na Rynku cukierkami.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Pierwszy z wielu koncertów imprezy, zgodnie z wieloletnią tradycją, wykonała Orkiestra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały. W jej repertuarze znajdują się nie tylko marsze i patriotyczne utwory, ale też równie gorąco oklaskiwane standardy muzyki rozrywkowej.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Kolejny punkt programu przygotowany został z myślą o najmłodszych. Krakowski Teatr w Ruchu przyjechał do nich z widowiskiem pt. Balonowe podróże, łączącym wesołe scenki z piosenkami oraz wspólną zabawą.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Dalszą część programu, aż do późnych godzin popołudniowych, wypełniły prezentacje uzdolnionych uczniów szkół podstawowych nr 1, 5 i 6 w Olkuszu,

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

a także ich rówieśników z Zedermana i Osieka.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Zanim na scenie pojawili się starsi wykonawcy, Rynek rozbrzmiewał piosenkami w wykonaniu dzieci i młodzieży rozwijających swe talenty w ogniskach muzycznych DodiArt oraz Żaczek.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Pierwsi z wymienionych znani są m. in. z bogatego repertuaru szlagierów poezji śpiewanej, zaś drudzy zaskakują wykonaniami znanych przebojów przez coraz liczniejsze z roku na rok zespoły gitarowe.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Wieczorne atrakcje muzyczne tego dnia rozpoczął koncert olkuskiego zespołu rockowego Wotum. Grupa ta powstała niespełna dwa lata temu, we wrześniu 2015 r., a tworzą ją obecnie: Patrycja Fereniec (wokal), Marcin Szostak (gitara), Szymon Czopek (gitara basowa) i Ewa Kotnis (perkusja). Mają już na koncie występy na Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas Światowych Dni Młodzieży oraz Dni Olkusza, uczestniczą też w różnych krajowych festiwalach i konkursach.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Po dawce rocka w wykonaniu Wotum, muzykę klubową serwował gościom imprezy DJ Sosen, znany już z poprzednich edycji święta naszego miasta. Pod pseudonimem tym kryje się 23-letni olkuszanin, dla którego miksowanie dźwięków najpierw było zwykłym hobby, potem przerodziło w pasję, aż wreszcie stało się zawodem. Przygodę z klubami zaczął w 2012 r., wtedy, jak sam przyznaje sam nie był pewien swych umiejętności, a teraz prowadzi, nagłaśnia, operuje światłem nie tylko imprezy klubowe, ale też wesela, studniówki oraz festiwale.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Ostatnie punkt programu sobotnich imprez osobiście zapowiedział burmistrz Roman Piaśnik, zapraszając przy okazji na niedzielne imprezy.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

W tym miejscu relację z drugiego dnia Święta Srebra – Dni Olkusza 2017 właściwie można by zakończyć, bo przecież nikomu przedstawiać nie trzeba zespołu Bracia, należącego do krajowej czołówki rockowych kapel.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

Dodać jednak bezwzględnie należy, iż lubelski sekstet Piotra i Wojciecha Cugowskich ma w naszym mieście wielu fanów, którzy nie szczędzili idolom swym żywiołowo okazywanych dowodów sympatii.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - sobota

 

NIEDZIELA

Koncerty, pokazy, zabawy, kramy z rozmaitymi ofertami i wesołe miasteczko, a na zakończenie recital super gwiazdy polskiej piosenki Maryli Rodowicz, no i nieodłączne sztuczne ognie – tak w największym skrócie opisać można niedzielne atrakcje Święta Srebra – Dni Olkusza 2017.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Podobnie jak dzień wcześniej, również w niedzielę rozstawione na ul. Krakowskiej kramy kusiły wyrobami rękodzieła i regionalnymi potrawami. Bliżej Rynku na gości czekał też Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSIT z plenerową mennicą, w której bite były repliki monet dawniej nieopodal wyrabianych. Z kolei na terenie OSW „Czarna Góra” Olkuski Klub Sportowy „Słowik” wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przygotował Turniej Piłki Nożnej o Puchar Srebrnego Miasta w kategorii skrzatów, czyli futbolistów rocznika 2010 i młodszych.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Swoimi ofertami znów zachęcały stoiska olkuskich firm i organizacji, stragany z jadłem i zabawkami, a także rozmaite urządzenia wesołego miasteczka, zapewniające rozrywkę tak dzieciom, jak i dorosłym. Ponownie też udostępnione zostały zwiedzającym podziemia ratusza, trwały mini animacje dla dzieci w Kąciku z Miśkolandem, a pojawiła się również nowa atrakcja pt. „Tak! dla bezpieczeństwa”, czyli wspólna akcja Przeglądu Olkuskiego i Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Niezwykle urozmaicone były występy uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży ze szkół oraz stowarzyszeń z terenu miasta i gminy Olkusz. Rozpoczęły je maluchy z Przedszkola Integracyjnego nr 9.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Po nich kolejno prezentowały się: Szkoła Podstawowa w Braciejówce,

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej,

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 3, Szkoła Podstawowa nr 10, Klub Sportowy „Flika”, Stowarzyszenie Wszyscy Dla Wszystkich,

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Gimnazjum nr 1, Szkoła Tańca Wena,

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Gimnazjum nr 2 oraz Urban Fitness.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Wieczorny blok imprez rozpoczął koncert zespołu rockowego Enchantress w składzie: Arleta Chyrc (wokal), Mariusz Sławkowski (gitara), Nikodem Solecki (bas) i Kamil Sławkowski (perkusja). Początki grupy sięgają dwóch lat wstecz, a wyżej wymienieni muzycy grają razem od początku tego roku. Wszyscy oni dali się już poznać publiczności grając koncerty nie tylko w okolicy. Do niedawna zespół ten skupiał się na autorskich interpretacjach utworów z pogranicza popularnej i cięższej odmiany rocka. Obecnie rozwija własną twórczość, lecz w podobnych obszarach. Decyzją przedstawicieli Rock Club Schwalbach, podjętą na Rockowisku 2017, grupa ta zaproszona została na koncerty w Niemczech.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Gdy umilkły ostrzejsze brzmienia i nagradzające Enchantress oklaski, na Rynek popłynęły ze sceny przeboje muzyki popularnej w wykonaniu podopiecznych Wiesława Barana z Pracowni Muzycznej MOK w Olkuszu. Przygotowany przez nich, urozmaicony stylistycznie repertuar obejmował dynamiczne i radosne piosenki, ale też utwory skłaniające do refleksji. W gronie jedenastu występujących tego wieczoru wokalistek były zarówno wkraczające na artystyczną drogę dziewczęta, jak i obyte już ze sceną laureatki wielu nagród. Wśród nich najbardziej znana, nie tylko w Olkuszu, Karolina Paś, uczestniczka programu IDOL i laureatka Nagrody Głównej tegorocznej edycji festiwalu „Talenty Małopolski”. Jej mini recital poprzedził koncert gwiazdy imprezy.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Legendę polskiej piosenki osobiście zapowiedział Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. On też, będąc jednocześnie głównym organizatorem, oficjalnie zamknął Święto Srebra – Dni Olkusza 2017 serdecznie dziękując mieszkańcom i gościom za wspólną zabawę, zaś współorganizatorom i sponsorom za wkład wniesiony w jej przygotowanie.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Co wydarzyło się potem?

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Maryla Rodowicz jest nie tylko znakomitą piosenkarką, z gigantycznym dorobkiem blisko dwóch tysięcy utworów, ponad dwudziestu płyt sprzedanych w nakładzie ok. piętnastu milionów sztuk, niezliczonych nagród i wielu odznaczeń.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

To także artystka obdarzona charyzmą, którą wespół z nieprzeciętnym talentem porywa tłumy na koncertach w kraju i zagranicą.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie entuzjastyczny aplauz wypełniającej Rynek miejscowej publiczności dodatkowo wzmacniali jeszcze członkowie fan clubu Maryli Rodowicz, przybyli do naszego miasta specjalnie na ten koncert.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Nawet najbardziej niechciany i odraczany owacjami na bis koniec tak wyjątkowego wydarzenia musi niestety nastąpić. Na pożegnanie Święta Srebra – Dni Olkusza 2017, niebo nad naszym miastem rozświetliły wielobarwne pióropusze i rozety ogni sztucznych.

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Do zobaczenia na Dniach Olkusza 2018!

Święto Srebra - Dni Olkusza 2017 - dzień trzeci

Konferansjerem imprez był Michał Latos.

Święto Srebra – Dni Olkusza 2017 zorganizowali: Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Sponsorzy główni: PLAST-MET Automotive Systems sp. z o. o. w Olkuszu, ZGH „Bolesław” S. A. w Bukownie.

Sponsorzy posiłkowi: Boltech sp. z o. o. w Bukownie; Zygmunt Solecki PPHU Eksport-Import Malbox w Osieku; FHU Max-Trans Gospodarka Odpadami w Olkuszu; Fiber Interkonekt s. c. Wolbrom; Intermag sp. z o. o. w Olkuszu; Nowy Szpital w Olkuszu sp. z o. o.; Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. w Olkuszu; Hotel Victoria w Olkuszu; Drukarnia Grafpress w Olkuszu; Omega Art. Druk i reklama Bogucin Mały; Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Olkuszu.

Pozostali sponsorzy: Firma Kosmo-Trans Wojciech Piaśnik Kosmolów; Atu s. c. Andrzej Blehm, Andrzej Krok w Olkuszu; ZRB Paciej sp. z o. o. w Olkuszu; PPHU Pro-Bet sp. j. Olewin; Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział w Olkuszu; Firma Szumera sp. z o. o. sp. k. Zimnodół; Bank Pekao S. A. Oddział w Olkuszu; Imperial s. c. Maciej Piaśnik, Eugeniusz Kozłowski w Olkuszu; Odlewnia żeliwa i metali kolorowych Zub sp. j. w Osieku; Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o. o. w Olkuszu; IMI International sp. z o. o. w Olewinie; Sovrana Polska sp. j. w Olkuszu; Zajazd „Pan Tadeusz” Kogutek, Pakorex sp. z o. o. sp. k. w Osieku, PPUH Be-Tra sp. j. w Olewinie; Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Firmus sp. z o. o.; Stacja Paliw Julian Kowalczyk w Olkuszu, PHU Eko sp. j. Artykuły elektrotechniczne w Olkuszu; PSS Społem w Olkuszu; FUH Uniwersal Zbigniew Cioch w Zimnodole; Przedsiębiorstwo Projektowe i Wykonawstwa Robót Drogowych Władysław Janik; Firma Artur Sokół.

Patroni medialni: Przegląd Olkuski, Olkuszanin.pl, SpottedOlkusz.pl, Poznaj Swój Kraj.

 

Tekst/Zdjęcia: MOK Olkusz