W sobotnie przedpołudnie olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji  organizowanej jest przez Prezydenta RP. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu wraz z partnerami: Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, Zespołem Szkół Nr 4 w Olkuszu oraz Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Olkuszu.

Narodowe czytanie 2016 w Olkuszu

Zaproszeni aktorzy i osobistości życia publicznego przeczytali adaptację „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Fragmenty powieści noblisty interpretowali w kolejności: Bożena Krok - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Mikołaj Kluczewski - absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, najlepszy mówca Szkoły Debaty (2016), Wojciech Trela - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Paweł Kowalczyk - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, Magdalena Siudyka – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu , występująca w amatorskim Teatrze Wolandejskim w Warszawie, Igor Hamerlik - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu, laureat konkursów recytatorskich, tegoroczny powiatowy „Mistrz Pięknego Czytania”, Piotr Grojec - Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu, Artur Gotz - aktor i wokalista, absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu, aktualnie aktor scen Warszawy i Łodzi, laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej oraz nagrody "Wokalista Roku 2015", Marida Zoń - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu, Olgerd Dziechciarz - pisarz, dziennikarz i historyk, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Mirosław Jurczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu, Jolanta Kluczewska - Kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PiMBP w Olkuszu oraz dr Przemysław Kania - aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowca PWST we Wrocławiu.

Jolanta Zięba

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Przemysław Kania

Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział tegorocznej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację jednego z najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom - za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.

Bożena Krok

Czytajacy na Narodowym czytaniu 2016 w Olkuszu