Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Po raz kolejny Olkusz odwiedziła grupa z zaprzyjaźnionego Schwalbach am Taunus. 30-osobowa delegacja przez niespełna tydzień wspólnie z olkuszanami realizowała specjalnie przygotowany program, podczas którego partnerzy zwierzali nasze miasto, Małopolskę i Śląsk. Tegoroczna wizyta przypada na rok jubileuszowy 25. Rocznicy podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy.

Wymiana Schwalbach

- Z wielką radością wspieramy i obserwujemy od kilku lat wymiany rodzin z Olkusza i Schwalbach, liczne spotkania przedstawicieli różnych środowisk z Polski i Niemiec – artystów, organizacji charytatywnych, strażaków, organizacji pozarządowych, sportowców, przedstawicieli samorządu terytorialnego. Jestem przekonany, że krąg osób z naszych miast, które będą ze sobą współpracować i wymieniać doświadczenia będzie corocznie się zwiększał – powiedział podczas uroczystego spotkania partnerskiego Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. - Myślę, że wiele tu obecnych osób, które aktywnie uczestniczyły we współpracy z miastem Schwalbach może powiedzieć, że znaleźliśmy przyjaciół w Niemczech, że znaleźliśmy przyjaciół w Schwalbach. Chciałabym gorąco podziękować wszystkim mieszkańcom Schwalbach i wszystkim mieszkańcom Olkusza, dzięki którym stało się to możliwe, w szczególności liderom tej współpracy - pani Genowefie Bugajskiej i panu Güntherowi Pabstowi  – dodał burmistrz.

Wymiana Schwalbach

Równie ciepłe słowa skierowali do olkuszan niemieccy partnerzy, którzy przy okazji każdej wizyty mają możliwość poznać lepiej polską kulturę i obyczaje, nawiązywać nowe znajomości. – Wspólne spojrzenie na historię naszych państw zaowocowało dialogiem nie tylko między narodowościami, ale również między pokoleniami. Nawiązanie współpracy między szkołami olkuskimi i szkołami z miast w Niemczech to nieustanna wymiana doświadczeń i wiedzy, a przy tym doskonała forma spędzenia wspólnego czasu – powiedział Günther Pabst, koordynator współpracy Schwalbach z Olkuszem.

Wymiana Schwalbach

25-lecie podpisania traktatu było doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych projektów realizowanych przez olkuskie szkoły: Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, I LO, II LO oraz Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Olkuszu.

Delegacja z Niemiec przekazała również symboliczny czek na kwotę 2600 euro, które zostały uzbierane dla walczącego z nowotworem oczu olkuszanina Michałka Kalisia.

Wymiana Schwalbach