Szukaj

Podsumowanie 2024 roku

Mijający rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Wszyscy śledziliśmy wybory samorządowe i sytuację w ogarniętej wojną Ukrainie. Staraliśmy się nieść pomoc mieszkańcom naszego kraju, których dotknęła powódź. Kibicowaliśmy naszym olimpijczykom w Paryżu i kolarzom wyścigu Tour de Pologne, którzy przejeżdżali przez gminę Olkusz. Staraliśmy się też dostosować do nowej sytuacji po rozpoczęciu modernizacji drogi 94. Ale przecież przez cały rok cieszyliśmy się też z kolejnych zakończonych inwestycji, dzięki którym zmienia się oblicze naszego miasta i gminy oraz braliśmy udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Przedstawiamy Państwu nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

STYCZEŃ

Wielu Mieszkańców postanowiło przywitać 2024 rok na lodowisku na olkuskim rynku. Tam o północy życzenia całym rodzinom złożył burmistrz Roman Piaśnik. Na uczestników zabawy czekały niespodzianki.

Mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe wzięły udział w warsztatach związanych z aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026.

Propozycja burmistrza Romana Piaśnika, dotycząca wprowadzenia nawet 75% bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych została jednomyślnie przyjęta przez Radę Miejską w Olkuszu.

W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przedstawiciele władz miasta zapalili symboliczne znicze na grobach płk. Francesco Nullo, Władysława Romera oraz Ignacego Żelechowskiego na olkuskim Starym Cmentarzu.

Burmistrz Roman Piaśnik zaproponował budowę przy ul. Rabsztyńskiej całorocznej wielofunkcyjnej krytej pływalni.

Odbył się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Olkuski Sztab, tradycyjnie już zlokalizowany przy Miejskim Ośrodku Kultury, uzbierał rekordową kwotę 98 736,28 złotych! Podczas finału wystąpili olkuscy artyści. W hali MOSIR odbył się turniej piłkarski w ramach WOŚP.

LUTY

Wręczono doroczne Nagrody Szlachetnego Serca Cordis Nobilis za 2023. Podczas gali w MOK burmistrz Roman Piaśnik uhonorował osoby i instytucje, które wyróżniają się aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Tegorocznymi laureatami zostali: Stowarzyszenie Pro Psyche na Rzecz Zdrowia Psychicznego w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Zofia Pichlak, Martyna Pichlak oraz Maria Knap.

Olkuski magistrat uruchomił bezpłatną, wielozadaniową aplikację na urządzenia mobilne „Miasto i Gmina Olkusz”. Mieszkańcy uzyskali dostęp do wielu ważnych informacji, w tym zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych i sportowych.

W miłej i serdecznej atmosferze upłynęło doroczne spotkanie burmistrza Romana Piaśnika z emerytowanymi pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, jakie odbyło się w sali wystawowej dawnego starostwa.

Został rozstrzygnięty konkurs ofert dotyczący realizacji zadania „Wspieranie rozwoju sportu w 2024 roku”.

Oficjalnie oddano do użytku część przedszkolną, dobudowaną do istniejącego budynku szkolnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie.

Burmistrz Roman Piaśnik spotkał się z Ministrem Miłoszem Motyką w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii rozważanych rozwiązań i możliwości wsparcia rządowego w związku z możliwymi konsekwencjami zakończenia wydobycia w kopalni Olkusz-Pomorzany.

W hali MOSiR rozegrano VII Memoriał Jarosława Śmigielskiego, czyli charytatywny turniej piłkarski.

MARZEC

W Centrum Kultury MOK otwarto 14. wystawę „Fotograficy Olkuscy 2024” pokazującą przekrój działalności fotografików z Olkusza i okolic. Na wystawie zaprezentowano 30 prac wybranych przez jury.

Liczni wielbiciele kultury oraz przedstawiciele środowisk twórczych uczestniczyli w pięknej gali Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Z rąk burmistrza Romana Piaśnika Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymali zespół Te Deum, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba oraz Aleh Sapronchyk.

W hali MOSiR rozegrano XII Ogólnopolski Memoriał Romana Nowosada w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Przez dwa dni turnieju rozegrano trzydzieści spotkań, które ostatecznie wyłoniły końcową klasyfikację.

Gmina Olkusz pozyskała dotację w wysokości 40 tys. złotych na zakup elementów wyposażenia do świetlic wiejskich w Braciejówce i Zawadzie. Środki zostały przyznane przez Województwo Małopolskie w ramach zadania „Małopolskie świetlice wiejskie 2024”.

8 marca w MOK Olkusz z okazji Dnia Kobiet odbył się występ z udziałem Stefano Terrazzino, aktora, tancerza oraz wokalisty znanego z programów telewizyjnych. Mieszkanki Olkusza zaprosił na ten bezpłatny koncert Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W sali widowiskowej MOK odbyły się II Mistrzostwa Szkoły Tańca Wena o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

W hali MOSiR rozegrano „Otwarty Turniej Siatkówki o Puchar Srebrnego Miasta”. Wzięło w nim udział 18 amatorskich zespołów.

Przy wypełnionej po brzegi sali prezentowane były spektakle w ramach 14. Olkuskiej Nocy Teatru, którą od 2010 roku olkuski MOK przygotowuje wspólnie z Grupą teatralną „Glutaminian Sodu”.

Szczególny charakter miała uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Olkusza płk. Stanisławowi Bartoszcze, jaka odbyła się w Centrum Kultury MOK. W ten sposób olkuski samorząd oraz Mieszkańcy docenili jego wieloletnią pracę na rzecz kolejnych pokoleń.

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny prawie 180 dzieci z olkuskich szkół i przedszkoli wzięło udział w grze miejskiej „Powitanie wiosny z olkuskimi gwarkami”, która zainaugurowała akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2024” organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza połączone z promocją 25 tomu Rocznika „Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny”.

Na olkuskim rynku odbył się Jarmark Wielkanocny. Spotkanie Mieszkańców Olkusza uświetnił występ zespołu Te Deum – laureata Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2023 rok. Przybyłym Mieszkańcom oraz Gościom życzenia złożył burmistrz Roman Piaśnik.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu wręczono nagrody laureatom I edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Mały Mistrz Pięknego Czytania”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III – V ze szkół podstawowych powiatu. Na konkurs napłynęło przeszło 400 prac. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Jubileusz dziesięciolecia działalności obchodziło Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu. Z tej okazji w MOK Olkusz odbyła się Jubileuszowa Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2024.

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zawadzie została beneficjentem projektu realizowanego przez Fundację Carbon Footprint. Do szkoły trafiła nowoczesna zmywarko-wyparzarka, w szkolnych łazienkach zostały zamontowane krany na fotokomórkę, a w miejsce starych bojlerów zostały zamontowane energooszczędne podgrzewacze wody.

Po zimowej przerwie prace remontowe na olkuskich ulicach ruszyły pełną parą. Dzięki dofinansowaniom, pozyskanym w ubiegłym roku przez Gminę Olkusz, realizowano inwestycje drogowe, których łączna wartość sięga aż 30 mln złotych.

Rozpoczęła się inwestycja, w ramach której przy ul. Dworskiej w Olkuszu powstanie 36 nowych mieszkań i 18 garaży, realizowanych w systemie budownictwa społecznego. Inwestycja będzie kosztować blisko 12 mln złotych przy dofinansowaniu sięgającym 4,7 mln złotych. Nowi lokatorzy będą mogli wprowadzić się już w połowie przyszłego roku.

KWIECIEŃ

Przez cały kwiecień pasażerowie korzystający z Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Krakowie mogli zobaczyć reklamy zachęcające do wizyty w Olkuszu oraz zwiedzania naszych muzeów i atrakcji turystycznych wykonane na zlecenie olkuskiego magistratu.

Rozpoczął się całoroczny cykl bezpłatnych zajęć „Nordic Walking po olkusku”, jakie przy wsparciu Gminy Olkusz zorganizował Promedis – Nordic Walking.

Przed tablicą olkuskich lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu odbyły się obchody upamiętniające czternastą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły władze Miasta z burmistrzem Romanem Piaśnikiem oraz uczniowie olkuskiej „Dziewiątki”.

Odbyły się wybory samorządowe podczas których wybieraliśmy burmistrza oraz radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. W wyborach samorządowych w skali całego kraju startowało blisko 190 tysięcy osób. Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz na trzecią kadencję został wybrany Roman Piaśnik.

W hali sportowej MOSiR Olkusz odbyły się dwudniowe 8. Grand Prix Polski Weteranów w Tenisie Stołowym. W turnieju wzięło udział 237 zawodników z całego kraju.

Blisko sześciuset uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Olkusza i powiatu olkuskiego wzięło udział w warsztatach i spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Na olkuskim rynku odbył się Międzynarodowy Dzień Dobrych Uczynków pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Romana Piaśnika zorganizowany przez stowarzyszenie „Res Sacra Miser”.

Przy 23 przystankach komunikacji miejskiej na terenie Miasta i Gminy Olkusz zostały zamontowane tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które na bieżąco informują pasażerów o najbliższych kursach komunikacji miejskiej.

Olkuska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała fantomy i defibrylator szkoleniowy, dzięki któremu nasi druhowie mogą organizować warsztaty z pierwszej pomocy.

Na zamku Rabsztyn odbyło się „Otwarcie sezonu turystycznego na zamku w Rabsztynie”. Na uczestników wydarzenia czekał pokaz bractwa rycerskiego Leo Corde pod nazwą „Od Giermka do Rycerza”.

Na dziedzińcu Podziemnego Olkusza odbył się pierwszy tegoroczny Jarmark Staroci. Wydarzenia odbywały się przez cały sezon w ostatnią niedzielę miesiąca.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Wojciecha Kilara w Olkuszu zorganizowała 9. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „mały violinista”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Gmina Olkusz otrzymała 20 000 zł dotacji z konkursu „Kapliczki Małopolski 2024” ogłoszonego przez Województwo Małopolskie. Pieniądze zostały przeznaczone na  konserwację techniczną kapliczki – przydrożnego słupa milowego z metalowym krzyżem z XVII w., jaki znajduje się w Kosmolowie.

MAJ

Ponad 420 osób pojechało na trasę Olkuskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, jaki zorganizował MOSiR.

W ramach X Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej w olkuskiej galerii BWA odbył się koncert muzyki sakralnej, a także wernisaż wystawy fotografii i spotkanie autorskie Andrzeja Ziółkowskiego.

Na olkuskim rynku odbyły się uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach gminę Olkusz reprezentowały delegacje, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem, a także poczet sztandarowy.

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zaprezentowano wystawę Artyści Olkuscy 2024, czyli doroczny pokaz prac twórców związanych z ziemią olkuską. W tej edycji wystawy brało udział 37 artystek i artystów.

Z okazji 161. rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo uczniowie olkuskiej SP 4 zapalili symboliczne znicze w imieniu władz miasta oraz szkolnej społeczności pod grobem włoskiego bohatera spoczywającego na olkuskim Starym Cmentarzu.

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej w Olkuszu IX kadencji. Był to szczególnie ważny dzień dla całego olkuskiego samorządu, ponieważ nowo wybrani radni oraz burmistrz złożyli ślubowania i otrzymali zaświadczenia o wyborze na funkcje, które będą pełnić przez 5 najbliższych lat.

Wiele osób skorzystało z możliwości bezpłatnego zwiedzania Podziemnego Olkusza, Muzeum Afrykanistycznego oraz Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego podczas dorocznej Nocy Muzeów, jaką zorganizował MOK Olkusz. Noc Muzeów zorganizowała także Galeria BWA.

Z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Romanem Piaśnikiem i wiceburmistrzem Marcinem Wierciochem oraz delegacje organizacji kombatanckich z płk. Stanisławem Bartoszcze, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w olkuskim parku.

W obiektach ośrodka „Czarna Góra” rozegrano VI Memoriał im. Czesławy Mentlewicz, czyli zawody lekkoatletyczne Greta Sport – BSG Cup.

Sporo osób wzięło udział w wydarzeniach 11. Dni Otwartych Funduszy Europejskich, jakie odbywały się w Olkuszu. Można było m.in. zwiedzić ekspozycję Podziemny Olkusz, wziąć udział w spacerach historycznych Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich, a także w spacerze nordic walking po zrewitalizowanym ośrodku Czarna Góra.

Na olkuskim rynku odbył się pierwszy w tym roku Zlot Foodtrucków „Żarciowozy”. To ciekawe wydarzenie kulinarne było połączone z muzyką i zabawą, gdyż organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji.

Dla upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, uczniowie olkuskiego Zespołu Szkół Nr 1 zapalili symboliczne znicze w imieniu władz Olkusza oraz szkolnej społeczności pod tablicą poświęconą żołnierzom polskim – mieszkańcom Ziemi Olkuskiej, którzy polegli we Włoszech w latach 1943-1944, jaka znajduje się na Starym Cmentarzu.

W olkuskim MOK odbył się III Olkuski Konkurs Taneczny.

Na olkuskim rynku odbyły się działania edukacyjno-informacyjne „Escape Truck” zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu, których celem było uświadomienie mieszkańcom zagrożeń związanych z handlem ludźmi. Olkusz znalazł się na liście 11 miast w Polsce, które brały udział w tym projekcie.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się cykl spotkań promujących jubileuszowy, trzydziesty numer czasopisma „Ilcusiana”.

W hali MOSiR Olkusz odbyły się walki w ramach 51. Międzynarodowego Grand Prix Małopolski w Boksie.

Jubileusz 70-lecia działalności obchodziła Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kosmolowie.

W hali MOSiR Olkusz rozegrano XIV Memoriał Juliana Kazibuta w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców.

CZERWIEC

Przed dwa dni olkuski rynek rozbrzmiewał zabawą podczas tegorocznego Święta Srebra Dni Olkusza 2024. Uczestników barwnego korowodu powitał burmistrz Roman Piaśnik. Podczas tegorocznych Dni Olkusza wystąpiły m.in. znane zespoły Enej i Pectus.

Gmina Olkusz otrzymała 131 tysięcy złotych na prowadzenie Dziennego Domu „Senior+” dla seniorów z gminy Olkusz. Placówka mieści się w budynku, jaki został oddany w użyczenie Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

W ośrodku sportowym „Czarna Góra” odbyła się 40. Spartakiada Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Olkusz.

W olkuskim Domu Kultury odbył się jubileusz 15-lecia działalności grupy teatralnej Glutaminianu Sodu. Na jubileuszowy koncert złożyły się pieśni i piosenki ze spektakli i happeningów, jakie zespół wykonywał w swej historii. Licznie przybyłych gości powitali założyciele i prowadzący grupę Agnieszka Wołoszyn i Maciek Nabiałek.

Na dziedzińcu dawnego starostwa odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu podopiecznych Ogniska Muzycznego DodiArt.

Dla upamiętnienia  82. rocznicy zagłady olkuskich Żydów delegacja mieszkańców złożyła w imieniu własnym oraz mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz wiązanki kwiatów w miejscu kaźni olkuskich Żydów na terenie Muzeum Obozu Auschwitz – Birkenau. W Olkuszu odbył się także marsz pamięci i spacer historyczny.

Zamek Rabsztyn oraz Podziemny Olkusz brały udział w XIII edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Top Atrakcje 2024”, czyli rankingu najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce w danym roku.

Przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się Międzynarodowa Akcja „Czytanie na polanie”, której celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie dzieci biorące udział w wydarzeniu otrzymały drobne upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wydarzenie odbyło się w ramach 23. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbył się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

W olkuskim Domu Kultury odbyło się zakończenie roku akademickiego Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z tej okazji Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz złożył wszystkim studentom serdeczne życzenia udanych wakacji. 

W dniu zakończenia roku szkolnego i jednocześnie na samym wstępie tegorocznych wakacji olkuski MOSiR zorganizował rozpoczęcie sezonu letniego w Kompleksie Basenowo-Rekreacyjnym OSW „Czarna Góra”.

Podczas spotkania w olkuskim Domu Kultury Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik wręczył   229 nagród najlepszym młodym naukowcom, sportowcom i artystom z Gminy Olkusz. Jest to forma uhonorowania przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia w minionym roku szkolnym. Osobne podziękowania za ponadprzeciętny wkład w kształcenie olkuskiej młodzieży otrzymali także nauczyciele.

Symbolicznym przecięciem wstęgi Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz dokonał otwarcia tężni solankowej w Parku Czarna Góra. Ten nowoczesny i bezpłatny obiekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Waleczni rycerze stający w szranki, pokazy konne i łucznicze, a także stoiska rzemieślników oraz gry i zabawy dla najmłodszych. To tylko część atrakcji, jakie czekały na uczestników 18. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie.

LIPIEC

Burmistrz Roman Piaśnik otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Jest to odznaczenie ustanowione w celu honorowania osób, które swoją działalnością publiczną i samorządową przyczyniają się do rozwoju i umacniania samorządności w Polsce.

Trwały „Wakacje z MOSiR-em”, czyli cykl potyczek sportowych, animacji, a także szkółka nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach, jakie zorganizował MOSiR.

Olkusz otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany 2024” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Projekt „Budynek dawnego starostwa oraz piwnice gotyckiego ratusza w Olkuszu” został wyróżniony w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”.

Już po raz dwudziesty, olkuska galeria BWA zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski  „Srebrne Miasto” Olkusz 2024. W jubileuszowym plenerze brało udział 24 artystów z ośmiu krajów.

Rozpoczęło się zgłaszanie propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2025. Na pomysły mieszkańców władze naszej gminy przeznaczyły 700 000 złotych.

W olkuskiej bazylice św. Andrzeja rozpoczął się Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2024” pod honorowym patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 na projekt „Olkusz z klimatem – zielono-niebieska rewitalizacja olkuskiej starówki” w wysokości 1 750 386,89 zł.

Brygadier Michał Polak został mianowany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Olkuszanie uczcili 84. rocznicę Krwawej Środy, czyli dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce 31 lipca 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik oraz wiceburmistrz Dariusz Murawski i Sebastian Tomsia, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych.

SIERPIEŃ

Od dźwięku syren alarmowych, rozpoczęły się 1 sierpnia na olkuskim Starym Cmentarzu uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz, Hufiec Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w Olkuszu przy współpracy z MOK Olkusz.

Przez tydzień z partnerską wizytą w Srebrnym Mieście przebywała kilkunastoosobowa grupa uczniów z ukraińskiego miasta Niżyn. Rozpoczęło ją spotkanie ukraińskich gości z burmistrzem Romanem Piaśnikiem. Podczas pobytu dzieci miały okazję poznać atrakcje turystyczne Olkusza i okolicy oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach.

Z okazji 80. rocznicy śmierci Antoniego Kocjana przedstawiciele władz miasta zapalili znicz pod pomnikiem mieszkańców ziemi olkuskiej ofiar hitlerowskich więzień i obozów zagłady na Starym Cmentarzu.

Przez gminę Olkusz przejechał peleton 81. Tour de Pologne. Dzięki temu olkuscy wielbiciele kolarstwa po raz kolejny mieli możliwość kibicowania najlepszym na świecie zawodnikom tej dyscypliny sportu.

W dniu Święta Wojska Polskiego mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na olkuskim rynku.

Jak co roku, po porannej mszy w bazylice św. Andrzeja, którą koncelebrował biskup sosnowiecki Artur Ważny kilkuset uczestników 33. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyło z olkuskiego rynku na trasę pielgrzymki.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszyło się widowisko muzyczne „Uśmiechnij się z Kiepurą”, jakie można było podziwiać na zamku Rabsztyn.

Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie w wysokości 436.427,21 zł z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 na projekt Wyposażenie Straży Miejskiej w Olkuszu

Twórczo, kreatywnie, naukowo i beztrosko – tak młodzi Olkuszanie spędzali tegoroczne wakacje w olkuskiej Bibliotece. Patronat honorowy nad projektem „Lato w Bibliotece” objął Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

WRZESIEŃ

1 września, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, z licznym udziałem mieszkańców odbyły się uroczystości. Po apelu pamięci delegacje zaproszonych gości, Mieszkańców, instytucji publicznych, a także organizacji kombatanckich złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojny.

Oficjalne miejsko-gminne uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu. Po uroczystym otwarciu i powitaniu gości, życzenia uczniom, nauczycielom, dyrektorom oraz rodzicom składali przedstawiciele władz miejskich, organizacji związkowych, duchowieństwa i rodziców.

Przez weekend na olkuskim rynku zagościł Zlot Foodtrucków „Żarciowozy”. Dodatkową atrakcją była strefa koncertowa. Występowały solistki Ogniska Muzycznego „DodiArt” w Olkuszu oraz zespół „Kozji Pałer Quartet”.

W ośrodku „Czarna Góra” odbył się III Charytatywny Event Sportowy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Przez tydzień dwudziestoosobowa grupa mieszkańców Olkusza gościła w niemieckim, partnerskim mieście Schwalbach am Tanus. W wyjeździe zorganizowanym przez olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” wzięli udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia, którzy w poprzednich latach podejmowali u siebie niemieckich gości.

Na olkuskim rynku odbyła się 13. edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, a współorganizatorem Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Kilkuset zawodników z całej Polski wzięło udział w VII Olkuskim Biegu Ulicznym „Srebrna Dziesiątka”, którego trasa przebiegała w centrum miasta.

Przez trzy dni w Olkuszu i na zamku Rabsztyn odbywały się ciekawe wydarzenia w ramach tegorocznej Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Dzięki nim mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzili zamek Rabsztyn, mogli przenieść się w czasie do epoki sarmackiej.

Przeszło sto osób wzięło udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym „Zamek Rabsztyn” oraz Marszu Nordic Walking „Śladami Antoniego Kocjana”, jakie olkuski MOSiR we współpracy z Promedis zorganizował w ramach Juromanii.

Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zorganizował zbiórkę dla osób dotkniętych powodzią. Mieszkańcy, którzy włączyli w zbiórkę, mogli przynosić potrzebne rzeczy do olkuskiego magistratu, instytucji kultury oraz szkół podstawowych na terenie Gminy Olkusz.

Pod murami olkuskiej baszty odbyła się czwarta edycja Kucia pod Basztą. Poza pokazami kowalskimi były też warsztaty, koncert muzyki dawnej i pokazy walk rycerskich.

Aż dziewięć najciekawszych atrakcji turystycznych Miasta i Gminy Olkusz brało udział w drugim etapie konkursu  „Turystyczne Skarby Małopolski” na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego.

Burmistrz Roman Piaśnik odebrał wyróżnienie, jakie otrzymała Gmina Olkusz za adaptację budynku dawnego starostwa oraz piwnic kwartału królewskiego i ratusza, w których mieści się ekspozycja Podziemny Olkusz. Uroczystość odbyła się podczas uroczystej gali ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”.

Prawdziwe tłumy przeszły oglądać auta biorące udział w I Zlocie Klasyków pod Zamkiem w Rabsztynie. W zlocie uczestniczyło ponad 250 samochodów. Organizatorzy przygotowali też szereg dodatkowych atrakcji.

Na olkuskim rynku można było oglądać wystawę plenerową zatytułowaną „20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce”. Zaprezentowano na niej fotografie i opisy inwestycji zrealizowanych w Małopolsce przy wsparciu środków unijnych.

Burmistrz Roman Piaśnik przekazał na ręce przedstawicieli jednostek OSP z całej Gminy Olkusz ubrania specjalne, które sprawią, że ich służba będzie bardziej komfortowa i bezpieczna.

Przeszło 120 uczestników wzięło udział w 38. Rajdzie Pieszym Szlakami Walk Oddziału „Hardego”, jaki zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu we współpracy z olkuskim oddziałem PTTK.

PAŹDZIERNIK

W olkuskim Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z udziałem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z Powiatu Olkuskiego.

W olkuskiej bazylice św. Andrzeja odbyły się jubileuszowe XXV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod Patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Harmonia Sacra”.

Przy pełnej sali odbyła się premiera autorskiego musicalu „Karma”, jaki został przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Pracownią Twórczą Pozytywka. Niezwykłych przeżyć dostarczył widzom Młodzieżowy Teatr Muzyczny „Od początku”.

Na terenie „Silver Parku” zostały rozegrane zawody z cyklu Małopolskiego Grand Prix w Biegach Przełajowych.

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu obchodził jubileusz 125-lecia swojego istnienia, któremu towarzyszył szereg ciekawych wydarzeń.

W Olkuszu gościła grupa uczniów z High School Holon w Izraelu, która przebywała w naszym mieście w ramach wymiany organizowanej z I LO.

Podczas miejsko-gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 10 w Olkuszu, najlepsi nauczyciele minionego roku, w uznaniu szczególnych osiągnięć zawodowych, otrzymali nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i dyrektora szkoły. Pedagodzy, którzy pomyślnie zakończyli aplikacje do stopnia nauczyciela mianowanego, otrzymali akty awansu zawodowego.

Szkoła Tańca Wena podczas Mistrzostw Świata 2024 w Macedonii zdobyła tytuły Mistrzów i Vicemistrzów Świata.

W olkuskiej Bibliotece odbyła się X jubileuszowa ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Moc bibliotek”.

Rekordowa liczba aż 107 par świętowała Złote Gody, czyli jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Z tej szczególnej okazji burmistrz Roman Piaśnik złożył małżonkom serdeczne życzenia i wręczył medale nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W MOK odbył się VII Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych.

Oficjalne ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mieszkańcy, w głosowaniu trwającym blisko dwa tygodnie, spośród 65 zgłoszonych zadań wybrali 32 projekty, które będą realizowane w nadchodzących miesiącach.

LISTOPAD

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” wraz z gminą Olkusz uzyskało dotację z Unii Europejskiej na szereg zajęć wspierających dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Osieku.

W olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zaprezentowano wystawę poplenerową XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2024. W tegorocznym plenerze wzięło udział 24 artystów z ośmiu krajów.

Przeprowadzona przez Gminę Olkusz rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza zakwalifikowała się do prestiżowego plebiscytu ,,Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. 20 lat w UE”.

W hali MOSiR odbył się XXVII Turniej Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej. W zawodach udział wzięło 45 zawodników z 12 dekanatów.

W uroczystych obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jakie odbyły się na olkuskim rynku, wzięły udział reprezentacje Gminy Olkusz, którym przewodniczyli burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Gruca, a także poczet sztandarowy Miasta i Gminy Olkusz.

Olkuscy radni podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia Petera Westena wiaduktowi w ciągu drogi krajowej nr 94.

W hali MOSiR odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego – 9. Memoriał Henryka Swędzioła. Lokalnymi współorganizatorami turnieju byli: LKS „Kłos” Olkusz, Powiatowe Zrzeszenie LZS i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.

Rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w gminie Olkusz”. Wykonywane na zlecenie Gminy Olkusz prace, których efektem będzie między innymi powstanie nowych, atrakcyjnych ekspozycji na zamku górnym i średnim, zakończą się w 2026 roku.

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA odbyły się XXIV Olkuskie Zaduszki Jazzowe im. Jarosława Kagańca. W tym roku wystąpiły zespoły: Marian Pawlik Quartet i Marek Batorski Jazz Kwintet.

W Klubie Osiedlowym „Przyjaźń” odbył się finał konkursu „Nasza Pakuska”, jaki zorganizowało stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”.

W olkuskim MOK odbył się 7. Olkuski Dzień Seniora, na który zapraszali Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Olkuska Rada Seniorów.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Olkuscy ludzie kultury – pamiętamy”, jaki realizowało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” we współpracy z Biblioteką.

GRUDZIEŃ

W sali widowiskowej MOK odbyły się uroczystości upamiętniające 70-lecie działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Była to wyjątkowa okazja do podsumowania bogatej historii tej instytucji, która od lat pełni kluczową rolę w życiu kulturalnym miasta i regionu. Gwiazdą i niespodzianką wieczoru był występ Czesława Mozila.

W olkuskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie odbył się finał XIV Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moje miasto i mój region w obiektywie – tajemnice codzienności”.

Rozpoczęła się rewitalizacja obecnie nieczynnego segmentu środkowego budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Wartość całej inwestycji sięga ponad 3,5 mln złotych, z czego 98 % pokryje dofinansowanie, jakie uzyskała Gmina Olkusz.

W MOK Olkusz odbył się VIII Olkuski Konkurs Kolęd i Pastorałek. Laureatów mogliśmy podziwiać podczas dorocznej Wigilii Mieszkańców.

Olkuska Państwowa Szkoła Muzyczna przy współpracy z MOK Olkusz zorganizowała VIII Olkuski Konkurs Perkusyjny „Młody Perkusista”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Prace artystów z całej Polski zaprezentowano w olkuskiej galerii BWA na wystawie pokonkursowej VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Kolaż-Asamblaż.

Burmistrz Roman Piaśnik dokonał uroczystego otwarcia nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu z lodowiskiem, jaki powstał w olkuskim ośrodku Czarna Góra. W sezonie zimowym funkcjonuje tam lodowisko, a w pozostałych miesiącach obiekt będzie przekształcany w przestrzeń dostosowaną zgodnie z bieżącymi wnioskami użytkowników.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Olkuszu, radni niemal jednogłośnie przyjęli budżet Miasta i Gminy Olkusz na 2025 rok. Dokument zakłada realizację licznych inwestycji, wsparcie mieszkańców poprzez dopłaty oraz kontynuację kluczowych projektów inwestycyjnych, współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

W Galerii BWA odbył się finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Na konkurs napłynęło 21 zestawów wierszy. Pierwsze miejsce zajęła Anna Maria Wierzchucka.

W MOK Olkusz odbyły się XVII Targi Wolontariatu zorganizowane przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” oraz IV LO. Wydarzenie było okazją do podsumowania 2024 roku, a także do nagrodzenia najlepszych wolontariuszy.

Przeszło 80 uczniów szkół z terenu Miasta i Gminy Olkusz otrzymało stypendium burmistrza Miasta i Gminy Olkusz za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. Uroczystość odbyła się Podziemnym Olkuszu z udziałem burmistrza Romana Piaśnika, który osobiście wręczył wyróżnienia młodym talentom.

W olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA odbyły się XXIV Olkuskie Jazz Kolędy, podczas których wystąpiła „Sylwia Stańczyk Trio”.

Zakończyła się modernizacja krytej pływalni przy SP 2. Remont olkuskiego basenu w znacznym stopniu pokryły środki pozyskane przez Gminę Olkusz z Rządowego Programu Polski Ład. Otwarcie zaplanowano tuż po nowym roku.

W hali MOSiR odbył się XIII Gwiazdkowy Turniej Charytatywny w piłce ręcznej. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rzecz Kamila Muszalskiego. Turniej został zorganizowany we współpracy z SPR Olkusz i IV LO w Olkuszu.

Na olkuskim rynku odbyła się tradycyjna Wigilia Mieszkańców, zorganizowana przez burmistrza Romana Piaśnika. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do złożenia sobie wzajemnych życzeń, skosztowania świątecznych potraw oraz zakupu bożonarodzeniowych produktów na kiermaszu.

Skip to content