Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Jak to, już nie ma? - mógł zmartwić ktoś, kto pod koniec lutego próbował zdobyć bilet na tę imprezę. Bywalcy naszego dorocznego teatralnego święta wiedzą jednak, że o miejsce na widowni w tym przypadku zadbać trzeba zgodnie z zasadą im szybciej tym lepiej. Główna sala MDK wypełniona była więc 25 marca 2017 r. do ostatniego miejsca, jak na Olkuską Noc Teatru przystało. To oczywiste, a co tym razem dla spragnionych wrażeń miłośników sztuki dramatycznej przygotowali organizatorzy, czyli Miejski Ośrodek Kultury oraz Grupa Teatralna Glutaminian Sodu?

Ruszył nabór kandydatów do drugiej edycji Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz „Trojak Olkuski”. Celem Nagrody jest promowanie najlepszych przedsiębiorców działających na terenie gminy Olkusz oraz inspirowanie ich rozwoju, promowanie postaw proinwestycyjnych i tworzenie przyjaznego klimatu zarówno dla miejscowych przedsiębiorców, jak i inwestorów zewnętrznych. Kandydatów do Nagrody można zgłaszać do końca kwietnia. Zwycięzców wyłoni specjalna Kapituła, a statuetki zostaną wręczone w czerwcu.

Co w praktyce oznacza przedsiębiorczość i innowacyjność oraz jak znaleźć swoje miejsce we współczesnym, ciągle zmieniającym się świecie? Odpowiedzi na te pytania mogli poznać uczestnicy „Dnia Innowacji i Przedsiębiorczości”, jaki odbył się we wtorek 21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

BURMISTRZ  MIASTA  I  GMINY  OLKUSZ przypomina o obowiązku umieszczania tabliczek z numerem porządkowym na budynkach.

Lista laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej systematycznie się powiększa. Wyróżnienie to przyznawane jest co rok twórcom i animatorom kultury w uznaniu ich osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. W sobotni wieczór 18 marca Nagrody z rąk burmistrza Romana Piaśnika otrzymali: Jan Kućmierczyk – kompozytor, dyrygent i zawodowy skrzypek, Przemysław Kania – doktor sztuk teatralnych, aktor i prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu oraz Natalia Jajkiewicz – finalistka licznych konkursów, łącząca talent wokalny z tańcem.

Z nieukrywanym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci

wielkiego przyjaciela naszego miasta

Mosze Bergera

Honorowego Obywatela Olkusza

Gminny Program Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026, jako jeden z niewielu programów rewitalizacji,  został wpisany do Wykazu programów rewitalizacji gmin województwa małopolskiego, Uchwałą Nr 276/17 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 23.02.2017 r.  Olkuskie projekty, które znalazły się w zaakceptowanym dokumencie, będą mogły starać się o dofinansowanie z unijnych środków. Nabory rozpoczną się już pod koniec marca.

Po co zrobiłeś to zdjęcie?

 

Pytaniem tym wstęp do katalogu wystawy Fotograficy Olkuscy 2017 rozpoczął jej komisarz Antoni Kreis, wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Odpowiedzi udzielił osobiście podczas wernisażu siódmej już prezentacji dorobku twórców z naszego miasta i okolic, który odbył się 17 marca w MOK-Centrum Kultury.

 

Jesteś aktywnym seniorem w swojej miejscowości? Masz ciekawy pomysł na realizację akcji wolontariackiej? Zbierz grupę znajomych seniorów i zgłoście się do konkursu!

Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie zaprasza  osoby w wieku 60+ z terenu województwa małopolskiego do udziału w konkursie “Działaj z nami – seniorami!”, którego celem jest pobudzenie i rozwijanie aktywności obywatelskiej seniorów poprzez wyłonienie i pokazanie najlepszych pomysłów na akcje wolontariackie na rzecz środowiska lokalnego w oparciu o własny pomysł.

Liczy się pomysł i chęci! Zgłaszane projekty akcji wolontariackich powinny pokazywać aktywność społeczną seniorów i inspirować innych do działania. Akcje mogą zostać zrealizowane na rzecz wybranej grupy odbiorców np. dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych czy innych seniorów. Formuła i czas trwania powinna być dostosowana do adresatów- mogą to być spotkania, warsztaty, pikniki itp. Spośród nadesłanych zgłoszeń, do realizacji wybrane zostaną 4 najwyżej ocenione  pomysły na akcje wolontariackie seniorów. 

 

Aby zgłosić się do udziału w konkursie należy:

 • zebrać grupę 10-osobową w wieku 60+ zamieszkującą teren województwa małopolskiego;
 • zapoznać się z regulaminem konkursu oraz przesłać formularz zgłoszeniowy z proponowaną przez grupę akcją wolontariacką.

Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2017r.!

 

W ramach konkursu dla wytypowanych grup seniorów przygotowano kompleksowe wsparcie:

 • merytoryczne w postaci: 2 szkoleń z zakresu wolontariatu z wybranej tematyki dostępnej na stronie Organizatora, 3 warsztatów tematycznych z coachem przygotowujących do przeprowadzenia akcji (np. warsztaty teatralne, taneczne itp.), 3-dniowego wyjazdu integrująco – angażującego do Zakopanego na akcję na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wyjazdu na 3-dniową wizytę studyjną do Warszawy – do placówek aktywnie współpracujących z wolontariuszami np. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
 • finansowe w postaci: przyznania dofinansowania w wysokości 2500 zł na zakup materiałów niezbędnych do realizacji akcji.

 

Udział we wszystkich działaniach realizowanych w ramach konkursu jest dla uczestników całkowicie  BEZPŁATNE!

Zapewniamy:

 • materiały dydaktyczne i poczęstunek podczas szkoleń i warsztatów,
 • zwrot kosztów dojazdu na zajęcia;
 • wyżywienie, zakwaterowanie i przejazdy podczas obu wyjazdów;
 • ubezpieczenie NNW.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY za pośrednictwem:

 • poczty mailowej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • poczty tradycyjnej (liczy się data wpływu) na adres: Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie ul. Krasickiego 18/IIp., 30-503 Kraków
 • lub dostarczyć osobiście do biura Organizatora: ul. Krasickiego 18/IIp., 30-503 Kraków

 

Do pobrania:

 

Więcej informacji można uzyskać:  http://wolontariat.org.pl/krakow/projekty/rozwijamy-wolontariat-seniorow-w-malopolsce/

 

W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z opiekunką merytoryczną projektu: Agnieszką Iwan – agnieszka.iwanTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel: 577 472 451

 

Konkurs  „DZIAŁAJ Z NAMI-SENIORAMI!” jest realizowany  w ramach projektu “Rozwijamy wolontariat seniorów w Małopolsce” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

Jeśli ktoś chce ciekawie, a przede wszystkim tanio spędzić weekend powinien koniecznie zapoznać się z ofertą ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny” zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną.

Miesiąc temu na łamach prasy opisany został pomysł Starosty Olkuskiego, dotyczący wyprowadzenia ruchu ciężkiego z ul. 20-tu Straconych. Starosta podkreślał, że ul. 20-tu Straconych charakteryzuje się zwartą zabudową oraz wyraźnymi różnicami wzniesień, co sprawia, że przejazdy samochodów ciężarowych są szczególnie uciążliwe dla jej mieszkańców. Gdy w maju ubiegłego roku zwróciłem się do Powiatu z propozycją zwiększenia dopuszczalnego tonażu na alternatywnej dla ul. 20-tu Straconych drodze powiatowej 1095K, co skutkowałoby przeniesieniem części ruchu ciężkiego poza centrum Olkusza, otrzymałem odpowiedź, że „nie ma dostatecznego uzasadnienia” dla realizacji mojej inicjatywy.

Nawet do 87% dofinansowania do szkoleń można uzyskać uczestnicząc w małopolskim projekcie „Kierunek Kariera”, który realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Szansę na otrzymanie dofinansowania w formie bonów otrzymają wszyscy uczestnicy projektu, którzy spotkają się z doradcą zawodowym i wraz z nim określą jakich szkoleń potrzebują.

Kto może skorzystać z projektu?

Bony i usługi doradztwa zawodowego (Bilans Kariery) są przeznaczone dla osób pracujących (zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło, na podstawie powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniających pracowników), niezależnie od miejsca wykonywania pracy, które:

- ukończyły 25 lat, a jeszcze nie mają 50 lat -  posiadają wykształcenie co najwyżej na poziomie ukończonego liceum lub technikum (łącznie ze zdaną maturą);

- ukończyły 50. rok życia – niezależnie od wykształcenia;

- są w jakiś sposób związane z Małopolską - mieszkają, uczą się lub pracują w województwie małopolskim.

Jak skorzystać ze szkoleń?

Pierwszym krokiem do otrzymania bonów szkoleniowych jest usługa Bilansu Kariery. Jest to indywidualne spotkanie (lub cykl spotkań) z doradcą zawodowym, podczas którego nie tylko podsumowuje się dotychczas nabyte umiejętności, edukację i doświadczenia zawodowe, ale także określa się plan dalszego rozwoju, w tym m.in. rodzaje i tematykę potrzebnych szkoleń.

Na Bilans Kariery będzie można umówić się w Olkuszu. Dyżurujemy w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz w dniu 29 marca oraz w godzinach od 11.00 do 15.00 oraz w OSP Zederman w dniu 29 marca oraz w godzinach od 15.30 do 18.30

Aby umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym prosimy o kontakt Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie tel.: 12 424 07 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Z jakich szkoleń można skorzystać?

Szkolenia realizowane będą na terenie całej Małopolski przez firmy szkoleniowe, które w pierwszej kolejności będą oferować szkolenia: komputerowe i językowe.

Wiele firm szkoleniowych zadeklarowało możliwość organizacji szkoleń także w małych miejscowościach, pod warunkiem, że na terenie danej miejscowości istnieje możliwość wynajęcia sali na zajęcia oraz, że na dane szkolenie zbierze się grupa (w zależności od szkolenia, grupa licząca od 8 do 15 osób). Pełna tematyka możliwych do realizacji szkoleń dostępna będzie w Bazie Usług Rozwojowych oraz w biurze projektu „Kierunek Kariera”.

Projekt ten jest przedsięwzięciem wyróżniającym nasz region na tle innych poprzez swój zasięg. Będzie realizowany do połowy 2023 roku, obejmie wsparciem w postaci bonów na szkolenia ponad 25 tys. pracujących Małopolan. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel prawie 90 mln zł.

Więcej informacji o projekcie „Kierunek Kariera” realizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie udziela biuro projektu „Kierunek Kariera”: tel.: 12 619 84 55, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

PORZĄDEK OBRAD

XXIX sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w dniu 20 marca 2017 roku godz. 15.30

 

 1. Otwarcie sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przedstawienie porządku obrad.
 4. Interpelacje radnych i klubów radnych.
 5. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o istotnych sprawach w okresie między sesjami – sprawozdanie.
 6. Informacje Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Olkuszu o sprawach wynikłych w okresie między sesjami.
 7. Informacje Przewodniczących Komisji Rady Miejskiej w Olkuszu o istotnych sprawach pracy Komisji.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.
 9. Podjęcie uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na przeznaczenie działki nr 105/4 położonej w Osieku gm. Olkusz do sprzedaży w drodze przetargu,
 10. Podjęcie uchwały w sprawie: określenia zasad wyznaczania składu oraz działania Komitetu Rewitalizacji,
 11. Podjęcie uchwały w sprawie: aktualności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedli Południowych Olkusza,
 12. Podjęcie uchwały w sprawie:  przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedli Południowych Olkusza dla 3 obszarów,
 13. Podjęcie uchwały w sprawie: zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych,
 14. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr XX/322/2016 Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 02 sierpnia 2016 roku w sprawie: wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej dla Województwa Małopolskiego na zadanie: „Budowa połączenia drogowego pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94”.
 15. Podjęcie uchwały w sprawie: dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
 16. Podjęcie uchwały w sprawie: zarządzenia wyborów uzupełniających organu wykonawczego Sołectwa Niesułowice (jednostki pomocniczej Gminy Olkusz).
 17. Podjęcie uchwały w sprawie: uchwalenia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w roku 2017”.
 18. Podjęcie uchwały w sprawie: powołania pocztu sztandarowego Rady Miejskiej w Olkuszu.
 1. Podjęcie uchwały w sprawie zmian Uchwały Budżetowej Miasta i Gminy Olkusz na rok 2017.
 2. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Olkusz.
 3. Odpowiedzi Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz na interpelacje.
 4. Zapytania i wolne wnioski.
 5. Zamknięcie sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.

Podkategorie