Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

15 września 1917 r. urodził się Gerard Woźnica, późniejszy „Hardy” – dowódca największego na ziemi olkuskiej oddziału partyzanckiego Armii Krajowej. W 100. rocznicę jego przyjścia na świat w olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17:00 rozpoczęły się uroczystości przybliżające bogatą historię podziemia niepodległościowego na naszych, lokalnych terenach.

W MOK-Centrum Kultury otwarto 5 września wystawę zabawek z duszą – wspaniałych, niepowtarzalnych, udostępnionych przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Wszystkie zabawki wykonane są z materiałów naturalnych – drewna, gliny, ręcznie zdobione – mają w sobie cząstkę duszy swojego twórcy.

Impreza, która już w ubiegłym roku odniosła sukces organizacyjny, w tym roku przebiegła równie sprawnie. Ta wspaniała inicjatywa została podjęta i jest realizowana przez Klub Biegacza Olkuszbiega.pl. To nie tylko forma rekreacji i popularyzacji sportu, ale także promocja Srebrnego Miasta. Wsparcie organizacyjne zapewnili: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury. Głównym sponsorem była firma Karolinex.

Ależ się działo! Na scenie siwy dym i eksplozje energii – pozytywnej, oczywiście – budynek drżał w posadach... Takiej imprezy się nie zapomina!

Tak wyglądał jubileuszowy, X Małopolski Konkurs Karaoke Osób Niepełnosprawnych, który odbył się 14 września na scenie MOK.  Wzięli w nim udział przedstawiciele małopolskich środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej oraz uczniowie szkół specjalnych z terenu Małopolski.  

Od 1 stycznia 2018 roku mieszkańców Gminy Olkusz czeka zmiana opłaty za śmieci. Jest to pierwsza od 4 lat, a więc od początku funkcjonowania nowych zasad gospodarki odpadami, podwyżka opłat. Dotychczas wynosiła ona 7 zł w przypadku odpadów segregowanych i 14 zł niesegregowanych. Od nowego roku będzie to odpowiednio 9,50 zł i 16,50 zł. We wtorek radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której ustalono wysokość opłaty. Podwyżka związana jest przede wszystkim z rosnącymi kosztami odbioru odpadów przez firmy zewnętrzne. Te z kolei tłumaczone są znacznym wzrostem ilości odpadów produkowanych przez mieszkańców, wzrostem kosztów osobowych, wysoką opłatą środowiskową i innymi opłatami, na przykład OC.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” ogłasza VIII edycję konkursu na Produkt Lokalny „Nad Białą Przemszą”.

Celem konkursu jest zidentyfikowanie i promocja zasobów obszaru działalności LGD „Nad Białą Przemszą" tj. gmin: Bolesław, Bukowno, Klucze, Krzeszowice, Olkusz, Wolbrom i Trzyciąż.

Ogłoszenie listy zadań, które zostaną poddane pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2018

500 tysięcy złotych dołoży Gmina Olkusz do przebudowy drogi powiatowej przebiegającej przez Troks, Braciejówkę, Jangrot i Trzyciąż. Po burzliwej dyskusji, decyzję o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Olkuskiemu podjęli w miniony wtorek radni miejscy.  Jest to kolejna suma pieniędzy przekazana w ostatnim czasie na zadania drogowe w obrębie traktów zarządzanych przez powiat i – jak dotąd – największa. W minionym roku na powiatowe inwestycje gmina Olkusz udzieliła powiatowi dotacji w wysokości ponad 351 tys. zł, a w obecnym budżecie zabezpieczono kolejnych 355 tys. zł. W przyszłym roku ma to być łącznie nie mniej niż 870 tys. zł.

Do końca listopada mieszkańcy Olkusza i okolic mogą korzystać z usług Punktu Obsługi Klienta (POK), który czasowo mieści się w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu (pok. 101 - mała sala narad na parterze, Rynek 1).
W każdy poniedziałek do końca listopada w godzinach od 9:00 do 16:00 dyżur będą pełnić pracownicy firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, która jest dostawcą gazu i usług energetycznych do tysięcy domów w rejonie Olkusza. Z inicjatywą utworzenia takiego punktu i propozycją lokum wyszedł burmistrz Olkusza.

Jeśli ktoś chce ciekawie, a przede wszystkim tanio spędzić jesienny weekend powinien koniecznie zapoznać się z ofertą ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny” zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Akcja odbędzie się w dniach 6-8 października.

Już w ten weekend
wielka społeczna akcja
na rzecz poszanowania środowiska!
Nie ma śmieci – są surowce!
Akcja Sprzątanie świata – Polska 2017
15-16-17 września 2017

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz do udziału w akcji "Sprzątanie Gminy" w ramach kampanii  "Sprzątanie Świata -  Polska 2017",  tym razem po hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”.

Nie tylko miłośników kuchni z różnych stron świata zapraszamy w najbliższą sobotę i niedzielę (16 – 17.09) na olkuski rynek, gdzie odbędzie się „Pożegnanie Lata z Food Truckami w Olkuszu”, czyli kolejny, trzeci już zlot Food Trucków w Olkuszu. Do Olkusza zjadą najlepsze food trucki z całego kraju, aby zaprezentować swoje smakowite menu.

9 września, w słoneczną sobotę, na olkuskim Rynku żegnaliśmy lato. Imprezę zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Pożegnanie połączone było z akcją edukacyjną EKOlkusz, w ramach której można było się dowiedzieć wszystkiego o apiterapii, pszczołach, miodzie, wosku, pyłku pszczelim, a także kupić różne rodzaje miodu czy przepiękne woskowe świece.

Podkategorie