Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Kiedyś to były święta… Łatwo nas o tym przekonał 17 stycznia Czesław Mozil – piosenkarz, kompozytor, akordeonista, człowiek o czarującej osobowości.

O tym, jak ważne jest odpowiednio wczesne zaplanowanie sukcesji w firmie rodzinnej, przekonali się wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają ją już za sobą. Przekazanie sterów nowemu pokoleniu nie zawsze odbywa się bezproblemowo, co potwierdzają przykłady, w których procesy te poważnie zachwiały zdrowymi firmami. Na specjalne zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika i olkuskiego oddziału Izby Przemysłowo-Handlowej o sukcesji rozmawiać będą autorytety w tej dziedzinie. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia 2020 roku o godzinie 14:00 w sali narad Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

W ubiegłym roku zwiększyła się liczba ludności Miasta i Gminy Olkusz. To dobry prognostyk, gdyż gminy podobne do naszej zmagają się z odpływem mieszkańców do dużych miast.

Organizatorzy wydarzeń i spotkań technologicznych, a także przedsięwzięć w branży kreatywnej już od 2 stycznia 2020 roku mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z budżetu województwa, w ramach ósmej edycji programu „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”.

Blisko 30 kamer zostało zamontowanych w Olkuszu w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Srebrnego Miasta. Zdecydowana większość, bo 21 urządzeń, zainstalowano na zlecenie władz miasta na Pakusce oraz osiedlu Młodych, przy rewitalizowanej Dolince. Pozostałe kamery uzupełniły system w obrębie rynku. Koszt prac to 200 tysięcy złotych, a, jak zapowiadają władze miasta, to nie koniec rozbudowy sieci miejskiego monitoringu.

Ponad 470 tys. złotych – na tyle opiewa wartość inwestycji drogowych, których realizacja zakończyła się jeszcze w 2019 roku. Sprzyjająca pogoda pozwoliła sfinalizować prace w Niesułowicach, Pazurku oraz w Olkusz, przy ul. Witosa i Bylicy.

W pierwszą niedzielę stycznia, w Programie 1 TVP, został zaprezentowany kolejny odcinek popularnego programu „Zakochaj się w Polsce”. Tym razem był on w całości poświęcony Olkuszowi. Z całą pewnością przyczyni się do popularyzacji Srebrnego Miasta i jego atrakcji.

Mijający 2019 rok był szczególny. Obchodziliśmy bowiem 720-lecie Olkusza. W 1299 roku "Henricus, civis de Ilkusz", czyli Henryk mieszczanin olkuski, otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście. Poza tym, w mijającym 2019 roku sporo się działo. Uczestniczyliśmy w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie odbywały się w naszym mieście, pomagaliśmy potrzebującym, cieszyliśmy się z kolejnych inwestycji, dzięki którym zmienia się oblicze naszego miasta i gminy. Przedstawiamy Państwu nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

Informacja o obowiązku przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorców
oraz gdzie można uzyskać dane o jakości powietrza

Ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania na rozbudowę budynku OSP wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Gorenicach otrzymała Gmina Olkusz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt Gminy Olkusz znalazł się na pierwszym miejscu, zyskując najwyższą ocenę spośród wszystkich, które otrzymały dofinansowanie. Wartość wszystkich zaplanowanych prac to ponad 3,6 miliona złotych.

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera”. Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 87% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Punktualnie o godzinie 24:00 w sylwestrową noc w całej Polsce niebo rozświetliły fajerwerki, wystrzeliły korki od szampana oraz zaczęły płynąć życzenia. Nie inaczej było na olkuskim rynku, gdzie od godziny 19:00 trwała zabawa na lodowisku. Do ruchu zagrzewał profesjonalny dj, a wstęp był całkowicie bezpłatny. Wiele osób skorzystało z tej okazji.