Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powstał kolejny, szósty już film z cyklu „Olkuskie historie", realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Film, zatytułowany „Z kopaczką w herbie", poświęcony jest historii herbu Olkusza – jednego z najstarszych polskich herbów z symbolami górniczymi.

- Zdajemy sobie sprawę, że obecnie, w dobie pandemii, media elektroniczne odgrywają coraz większą rolę. Dlatego cykl filmowy „Olkuskie historie", jaki realizujemy wspólnie z olkuską Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, ma na celu dotarcie do osób korzystających z internetu. Mam nadzieję, że te filmy dostarczają odbiorcom wiedzy o przeszłości naszego miasta, ale także sprawiają, że zainteresują się historią Olkusza i jego zabytkami. Realizacja tych filmów to dowód, że mimo epidemii koronawirusa, można podejmować ciekawe, pożyteczne działania.  – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W nowym filmie z cyklu „Olkuskie historie" można poznać historię herbu miasta, którego najstarszy wizerunek znamy z pieczęci z 1386 roku. Widz prześledzi, jak zmieniał się herb miasta w ciągu swej długiej historii. W filmie zostały pokazane ciekawe zabytki związane z herbem miasta. Ciekawostką są prezentowane w filmie archiwalne dokumenty, ryciny i fotografie.

Cykl filmowy „Olkuskie historie" jest propozycją, która ma zachęcić do poznawania zarówno tych znanych, jak i mniej znanych wydarzeń z historii miasta, zabytków i atrakcji turystycznych.

Najnowszy film „Z kopaczką w herbie" można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube, a także na naszym fanpage na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zapoznania się z listą archiwalnych i współczesnych filmów związanych z Olkuszem. Listę filmów wraz z krótkim opisem i linkami do stron internetowych, na których zostały zamieszczone, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce „Olkusz okiem kamery". Więcej informacji o historii herbu Olkusza można znaleźć tutaj.