Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Jak zawsze tego dnia pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli na zawsze. Jednak w tym roku, z racji na panującą pandemię, ten dzień ma szczególny charakter.

- Szanowni Państwo. Tegoroczny dzień Wszystkich  Świętych będzie inny, niż do tej pory. Gorąco apeluję, abyśmy odwiedzali groby swoich bliskich parę dni przed lub po Wszystkich Świętych. Podczas odwiedzin cmentarzy bardzo proszę o zachowywanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa. Musimy ograniczyć kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemii. – apeluje burmistrz Roman Piaśnik.

Chcielibyśmy w tym miejscu wspomnieć osoby blisko związane z Olkuszem, które w mijającym roku odeszły na wieczny spoczynek. W tym roku odeszli od nas m.in.:

Letycja Kiełtyka (1925 –2020)

Porucznik Letycja Kiełtyka podczas II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem Jutrzenka. Była ostatnią kobietą – weteranem AK mieszkającą w Olkuszu.

Eugeniusz Kocjan (1930 – 2020)

Oficer Wojska Polskiego i dyplomata. Uczestnik wielu misji pokojowych ONZ na Bliskim i Dalekim Wschodzie, wielokrotnie odznaczany.

Marianna Kowal (1936 – 2020)

Długoletnia nauczycielka w olkuskich szkołach.

Ryszard Werys (1930 – 2020)

Lekarz pediatria oraz specjalista z zakresu chorób płuc u dzieci. Długoletni, ceniony pracownik Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

Janusz Zaremba (1932 - 2020)

Kapitan Janusz Zaremba podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Był długoletnim przewodniczącym Powiatowej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Olkuszu.

Barbara Katarzyna Gajosińska (1942 – 2020)

Wieloletnia nauczycielka olkuskiego Zespołu Szkół Nr 3, aktywnie zaangażowana w działalność teatralną, członkini Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu.

Ryszard Maliszewski (1947 – 2020)

Pasjonat historii regionalnej. Autor popularnego bloga „Olkusz ... Z całego świata tamta strona”, na którym zamieszczał ciekawe artykuły popularnonaukowe.

Maria Batko (1935 – 2020)

Lekarka stomatolog – specjalista ortodonta. Przez wiele lat związana z olkuską służbą zdrowia.

Bożena Szczygieł – Gruszyńska (1930 – 2020)

Olkuska lekarka – stomatolog. Dzięki darowiźnie poczynionej w 1971 roku przez Nią i jej męża powstało Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, którego są patronami. Była organizatorką różnorodnych przedsięwzięć propagujących kulturę Czarnego Lądu, włączała się w życie kulturalne i społeczne Olkusza. Więcej o ś.p. Bożenie Szczygieł – Gruszyńskiej można przeczytać tutaj.

Andrzej Kallista (1942 – 2020)

Znany i ceniony olkuski lekarz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu (1999 – 2002). W 1998 roku został radnym Rady Miejskiej w Olkuszu.  W kolejnej kadencji (2002 – 2006) był burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz. Więcej o ś.p. Andrzeju Kalliście można przeczytać tutaj

Dariusz Skrzynecki (1958 – 2020)

Plastyk amator, animator i uczestnik szeregu przedsięwzięć kulturalnych. Przez wiele lat związany z Olkuskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy MOK.