1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce zawyły syreny. Na ulicach miast zatrzymywały się samochody, a ludzie przystawali na chodnikach. W ten sposób oddawano cześć bohaterom walczącym o wyzwolenie stolicy w 1944 roku. Olkuszanie spotkali się również na Starym Cmentarzu, gdzie złożyli hołd poległym w wydarzeniach, które zapoczątkowała symboliczna Godzina W.

- Budujące jest to, że mimo trudności i obaw związanych z epidemią i tak chcemy gromadzić się, by uhonorować ludzi oraz wydarzenia ważne dla naszej historii. Oddajemy hołd tym, którzy mimo wszelkich przeciwności mieli w sobie odwagę, by stawić czoła niebezpieczeństwu. To poświęcenie w walce z wrogiem jest dla Polaków powodem do dumy, która dziś nas jednoczy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Godzina W

W Olkuszu od lat uroczystości upamiętniające Godzinę W odbywają się na Starym Cmentarzu – miejscu pełnym wspomnień i pamiątek po wojennych wydarzeniach i ludziach walczących o wolną Polskę. W tym roku było jednak inaczej – za sprawą trwającej epidemii koronawirusa oficjalne obchody nie były organizowane. Mieszkańcy i tak przybyli, by złożyć hołd bohaterom Powstania. O godzinie 17:00 zawyły syreny, a po nich kwiaty oraz znicze złożyli przedstawiciele władz miejskich – burmistrz Roman Piaśnik oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk, powiatowych – ze starostą Bogumiłem Sobczykiem na czele, a także organizacji kombatanckich, społecznych oraz mieszkańców.

Godzina W