Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dotychczas tego dnia odbywały się uroczystości przy pomniku „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w olkuskim parku. W tym roku, z racji na stan pandemii, nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy o ofiarach wojny.

- Pamiętamy o poległych za Ojczyznę, oddając hołd tym, którzy oddali życie za Ojczyznę, tym którzy walczyli o przyszłość Polski – o naszą przyszłość. Wśród nich było wielu mieszkańców Olkusza oraz okolicznych miejscowości. W tym roku uroczystości patriotyczne – z uwagi na pandemię koronawirusa – nie odbywają się. Lecz nie znaczy to, że nie pamiętamy o ofierze jaką złożyli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.– mówi Burmistrz Roman Piaśnik.

 

 

8 maja 1945 roku o godzinie 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, a 0:43 czasu moskiewskiego podpisany został akt w sprawie bezwarunkowej kapitulacji Niemiec nazistowskich. Trwający przez blisko sześć lat największy konflikt zbrojny w dziejach świata pochłonął według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ofiar. Walki na frontach, masowe egzekucje tak żołnierzy, jak i osób cywilnych, czy wreszcie obozy koncentracyjne, potworne fabryki śmierci, służyły spełnieniu szalonych ambicji grupy przywódców kilku państw i ich politycznych i wojskowych popleczników.

Dzień Zwycięstwa – bo tak nazwany został dzień kapitulacji Niemiec – jest niezwykle istotny w historii wszystkich Polaków, również olkuszan, których nie ominęły tragiczne wydarzenia II wojny światowej.

Prezentujemy archiwalne fotografie z obchodów kolejnych rocznic Dnia Zwycięstwa. Można je zobaczyć na naszym profilu na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zobaczenia krótkiego filmu opowiadającego o tym, jak wyglądał wybuch wojny i pierwsze lata okupacji w Olkuszu. Film został zrealizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Link do filmu.