Miło nam poinformować, że wniosek złożony przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu do III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” uzyskał wsparcie Fundacji Orlen. Dzięki temu, w tym i na początku przyszłego roku będzie realizowany ciekawy projekt, którego efektem będzie teledysk „Piosenki o moim Olkuszu”.

- W czasie, kiedy intensywnie poszukujemy oszczędności na realizowanych zadaniach, szczególnie cieszą te projekty, które będzie można zrealizować w całości dzięki uzyskanym środkom z zewnątrz. W tym przypadku pojawia się szansa na ciekawą i oryginalną formę promocji Srebrnego Miasta w kraju i wśród naszych zagranicznych partnerów. Jestem przekonany, że teledysk wszystkim nam przyniesie dużo radości – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

W projekcie weźmie udział grupa około 30 uczniów olkuskich szkół podstawowych. Uczestnicy będą aktywnie brać udział w kolejnych etapach projektu, dzięki czemu zdobędą nowe umiejętności. Przewidziane są warsztaty historyczne, pisania scenariusza oraz realizacji i montażu nagrania filmowego. Będą też warsztaty muzyczne, w trakcie których nauczą się „Piosenki o moim Olkuszu” zespołu „Bractwo wiecznego natchnienia”.

Nagrania do teledysku zostaną zrealizowane w urokliwych plenerach olkuskiej Starówki. Planowane jest także opracowanie teledysku z napisami w języku włoskim, a następnie przesłanie filmu do naszych partnerskich miast Pontenure i Bergamo. Teledysk zostanie zamieszczony w internecie i będzie służył popularyzacji historii i zabytków Olkusza, a także amatorskiej twórczości artystycznej uczniów olkuskich szkół. Projekt będzie realizowany we współpracy z olkuskimi jednostkami kultury.

Warto dodać, że konkurencja była spora. Do III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” wpłynęło blisko 3000 wniosków, z czego wybrano 300 najlepszych.  Grant w wysokości 5000 zł, jaki otrzymał olkuski magistrat na realizację projektu, całkowicie pokryje jego koszty. Tym samym nie będzie konieczny wkład własny. „Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy PKN ORLEN dla społeczności lokalnych. W ciągu trzech dotychczasowych edycji spółka na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczyła łącznie ponad 7 mln zł. Pomoc trafiła do blisko 900 organizacji.