W związku z wprowadzeniem od 4 maja 2020 roku drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, otwarte zostaną niektóre olkuskie instytucje kultury, w tym galerie sztuki. Dzięki temu mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz, a także turyści, będą mogli, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, korzystać z bogatej oferty kulturalnej.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Od poniedziałku 4 maja 2020 r. czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Centralnej przy ul. F. Nullo 29b. Biblioteka jest otwarta w godzinach obowiązujących przed wprowadzeniem kwarantanny tj. poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00, środę i sobotę od godz. 8.00 do godz. 16.00. W trosce o czytelników i pracowników zostały wprowadzone nowe procedury bezpiecznego korzystania z księgozbioru.

Na razie został ograniczony wolny dostęp do księgozbioru oraz innych przestrzeni biblioteki, dlatego czytelnicy proszeni są o wcześniejsze rezerwowanie książek. Można to zrobić telefonicznie pod numerem telefonu: 32 6430619; za pomocą katalogu online; adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz na profilu FB Biblioteki. Biblioteka prosi czytelników o wcześniejsze umówienie się telefoniczne lub mailowe na wizyty w konkretnej godzinie, tak, aby uniknąć kolejek. Jak podkreślają władze Biblioteki, pracownicy wykonują swoją pracę przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe, maski lub przyłbice, oddzieleni od czytelnika płytą pleksi.

Warto pamiętać, że w bibliotece, w wydzielonym miejscu, będzie mógł przebywać tylko jeden czytelnik w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostali powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie. W bibliotece wyznaczono, zabezpieczono i odpowiednio oznaczono miejsce do kwarantanny oddawanych książek, która potrwa 14 dni. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi nowych zasad obowiązujących w bibliotece można zapoznać się na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu lub na fanpage Biblioteki. Warto też skorzystać z propozycji ciekawych akcji i działań w formie zajęć internetowych, jakie proponuje Biblioteka.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Już od 8 maja (piątek) Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu uruchamia działalność w Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32. Będzie tam można zwiedzać Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty.

W Rabsztynie dostępne jest wzgórze zamkowe, choć sam zamek nie jest dostępny dla zwiedzających z racji na prace budowlane. Jednak od piątku 8 maja można będzie zwiedzać Chatę Kocjana. Chata jest czynna od wtorku do niedzieli. Z racji na rozpoczynający się remont, olkuski Dom Kultury (ul. Fr. Nullo 29), aż do wakacji nie będzie dostępny. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu planuje organizację podczas wakacji zajęć (plastycznych i ruchowych), które będą się odbywały przed Domem Kultury i na trawnikach od strony parkingu. W sali kinowej Domu Kultury, w okresie wakacji będą wyświetlane filmy dla najmłodszych.

Już teraz warto skorzystać z propozycji ciekawych akcji i działań w formie zajęć internetowych, jakie proponuje MOK. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi nowych zasad obowiązujących w MOK można zapoznać się na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu lub na fanpage MOK.

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu

Można już także oglądać ciekawe kolekcje i wystawy w olkuskiej Galerii BWA. Zbiory Galerii mogą oglądać grupy do 10 osób, z zastrzeżeniem, że odwiedzający posiadają maseczki ochronne. Przy wejściu jest zapewniony płyn do dezynfekcji rąk. Pracownicy BWA będą także zwracać uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości: 1,5 - 2 m. Należy pokreślić, że pracownicy BWA są wyposażeni w maseczki i rękawiczki ochronne. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi nowych zasad obowiązujących w BWA można zapoznać się na stronie Galerii oraz na fanpage BWA.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Już od poniedziałku 4 maja 2020 r. można korzystać z kortów tenisowych na terenie OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. Na kortach są zapewnione środki do dezynfekcji rąk. Z powodu trwającej rewitalizacji Parku Czarna Góra, wejście na korty możliwe jest tylko od strony ul. Żuradzkiej przez pierwszą bramę za przejazdem kolejowym. Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania z kortów oraz rezerwacji można znaleźć na stronie internetowej MOSiR. Już teraz warto skorzystać z propozycji ciekawych tras indywidualnych wycieczek po Olkuskich Szlakach Rowerowych, jakie proponuje MOSiR. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MOSiR oraz na fanpage MOSiR.

Punkt Informacji Turystycznej MSiT

Od 11 maja (poniedziałek) będzie już otwarty Punkt Informacji Turystycznej MSiT, jaki mieści się przy ul. Floriańskiej 8. Punkt jest czynny dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00.  W Punkcie będzie mogła przebywać tylko jedna osoba w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostałe osoby powinny czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie. Przy wejściu jest zapewniony płyn do dezynfekcji rąk.