Od 11 maja kierowcy, chcący pozostawić swój samochód w ścisłym centrum Olkusza, będą zobowiązani dostosować się do nowych zasad – wyłączona z możliwości parkowania zostanie wewnętrzna część rynku. Zmiana organizacji ruchu szczególnie ucieszy pieszych, dla których rynek stanie się miejscem o wiele bardziej przyjaznym.

- Dziś rynek jest raczej ruchliwym parkingiem, znacznie tracąc swoją funkcję turystyczną czy rekreacyjną. Niejednokrotnie obserwowaliśmy w czasie większych i mniejszych imprez, że serce Olkusza może tętnić życiem, a urokliwe zakątki na co dzień przyciągać spacerujących. Dlatego w ostatnich latach podejmowaliśmy kolejne inicjatywy, takie jak nowe elementy małej architektury, czy zwiększanie ilości zieleni. Poprawa estetyki miejskiej jednak nie wystarczy - ważne są także inne działania. W ścisłym centrum miasta powinniśmy równoważyć potrzeby kierowców oraz bezpieczeństwo i komfort pieszych – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Rynek pierzeja

W lipcu ubiegłego roku z możliwości parkowania został wyłączony wewnętrzny pas po wschodniej stronie rynku – przy szachownicy i fontannach. Dzięki temu znacznie poprawiła się atrakcyjność strefy rekreacyjnej, z której chętnie korzystają najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta. Przede wszystkim zrobiło się bezpieczniej. Ten test zdał egzamin, dlatego od 11 maja wyłączone zostaną wewnętrzne pasy na całym rynku.