Od kilku tygodni olkuscy seniorzy mogą korzystać z usług oferowanych przez zorganizowany przez Gminę Olkusz Dzienny Dom Seniora. Zadanie zostało współfinansowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki, a konkurs na prowadzenie Domu wygrało Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W miniony czwartek, podczas wizyty wszystkich środowisk zaangażowanych w utworzenie tego niezwykłego miejsca, odbyło się oficjalne otwarcie.

- Niezwykle się cieszę, że nasze wspólne starania zaowocowały powstaniem bardzo potrzebnego w naszym mieście miejsca, jakim jest Dzienny Dom Seniora. Olkuscy seniorzy i ich rodziny otrzymają od nas potrzebne wsparcie oraz opiekę na najwyższym poziomie. Z całego serca dziękuję państwu za zaangażowanie w prace nad tym projektem. Naszym podopiecznym życzę dużo zdrowia i wspaniale spędzonego czasu pod tym dachem, wśród życzliwych państwu ludzi – zwrócił się do obecnych na uroczystości burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Seniorzy

Wzruszenia nie kryli ci, z myślą o których to miejsce powstało. – Czujemy się tutaj jak w prawdziwym domu. Możemy spędzać razem czas, uczyć się nowych rzeczy. Otrzymujemy wiele zrozumienia i spotykamy się z dużą cierpliwością – mówiła w imieniu podopiecznych jedna z uczestniczek projektu.

Na uroczystym otwarciu obecni byli reprezentanci wielu instytucji zaangażowanych w powstanie Domu Seniora, w tym wojewoda małopolski Piotr Ćwik, biskup ks. Grzegorz Kaszak, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga, radni wszystkich szczebli samorządu.

Seniorzy

W Dziennym Domu Seniora przewidziane są zajęcia dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Pomieszczenia w budynku przy ul. Żuradzkiej 16 zostały wyposażone w urządzenia i meble niezbędne do prowadzenia placówki ze świetlicą, salą multimedialną, kuchnią, pokojem zabiegowo-pielęgniarskim, szatnią, pomieszczeniami do terapii indywidualnej i poradnictwa oraz zwiększenia i utrzymania aktywności ruchowej - rehabilitacją, odpoczynku, a także pralnią i suszarnią.

W ramach programu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 uczestnicy mogą liczyć na opiekę i wsparcie personelu oraz innych specjalistów, pomoc w czynnościach dnia codziennego, gorący posiłek, różnorodne programy aktywizacji ruchowej i umysłowej oraz możliwość udziału w spotkaniach integracyjnych.

Seniorzy

Gmina Olkusz otrzymała na to zadanie wsparcie w wysokości 80 000 zł, które pozwoliło na zakup niezbędnego wyposażenia. 20 000 zł wkładu własnego pokrył budżet Gminy Olkusz.