„W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans” to autorski warsztat teatru dokumentalnego skierowany do grupy wielopokoleniowej (młodzież od 12 lat, dorośli, seniorzy). Projekt dedykowany jest mieszkańcom Olkusza i okolic. Zajęcia warsztatowe zostaną podzielone na trzy bloki tematyczne i odbędą się w dwa weekendy grudniowe. Udział jest bezpłatny.

Sformułowanie „w czynie społecznym” referuje bezpośrednio do okresu PRL i  prac wykonywanych nieodpłatnie na rzecz ogółu. Jednak zagadnienia i działania podjęte w trakcie warsztatu nie będą tworzone wyłącznie w celu przekazywania ducha ogółu. Niejako każde działanie dedykowane konkretnej przestrzeni i ludziom z nią związanym jest tworzone
z intencją „czynu społecznego”.

Podczas warsztatu podjęte zostaną tematy m.in. teatru dokumentalnego, statusu aktora/performera w działaniu dokumentalnym, pracy z tekstami kultury, przedmiotem/obiektem, materią dokumentu oraz historiami mówionymi.

W ramach warsztatu „W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans” powstaną mikrodziałania, których autorami będą uczestnicy warsztatu. Otwarty pokaz odbędzie się
9 grudnia o godz. 18.00 w sali warsztatowej przy Gabinecie Kosmetycznym Barbary Głąb (ul. Króla Kazimierza Wielkiego 65, I piętro pawilonu).

Zapisy na warsztaty prowadzone są mailowo i telefonicznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Â">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  i 696 287 352 (do 2 listopada).

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 5 listopada (poniedziałek) o godz. 16.00 w sali warsztatowej przy Gabinecie Kosmetycznym Barbary Głąb.

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia w Łodzi

Partner: Gabinet Kosmetyczny Barbary Głąb

Patron medialny: Olkusz dla Was

Zadanie publiczne „W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans” realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta i Gminy Olkusz.

Terminy zajęć:

1 grudnia (sobota), godz. 15.00-20.00

DOKUMENT: Czym jest teatr dokumentalny? Miejsce pamięci, nie-miejsce pamięci

2 grudnia (niedziela), godz. 15.00-20.00

TEKST: Czym są teksty kultury? Praca z materią dokumentu

8 grudnia (sobota), godz. 15.00-20.00

PERFORMANS: Różnice pomiędzy performansem a teatrem; status performera/aktora w działaniu dokumentalnym

9 grudnia (niedziela), godz. 18.00

„W czynie społecznym” - otwarty pokaz pracy warsztatowej | wstęp wolny

Zajęcia warsztatowe i pokaz odbywać się będą w sali warsztatowej przy Gabinecie Kosmetycznym Barbary Głąb.

Informacje o prowadzącej warsztat:

Katarzyna Skręt – ukończyła kulturoznawstwo o dwóch specjalizacjach: teatrologia i promocja sztuki w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Członkini Teatru Szwalnia w Łodzi i redaktorka wortalu e-teatr.pl. W kręgu jej zainteresowań znajdują się działania wychodzące od pracy dla miejsca, zbierania historii, lokujące się na styku tego co prywatne, z tym co publiczne. Łączy teorię z praktyką, zderzając nietrwałe formy performatywne z optyką społeczną i polityczną. Bliski jest jej język reportażu i dokumentu. Była współrealizatorką projektów m.in. „Dwa pokoje. Przestrzeń prywatna/publiczna” - akcja miejska „Rysunek z pamięci” (2012), „Pobyt tolerowany” (2013), „Portfolio” (2014), „From Bucharest...” (2015), akcja miejska „Rysunek z pamięci” (2015). Od 2016 roku współorganizuje przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK. Brała udział w zajęciach Szkoły Pisania Sztuk przy Teatrze Śląskim w Katowicach, pod kierunkiem Artura Pałygi – dramatopisarza i dramaturga (2017-2018). Zrealizowała instalację performatywną „Tsunami tendenko” inspirowaną reportażem Katarzyny Boni „Ganbare! Warsztaty umierania” oraz historiami trzech osób, które przeżyły trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii w 2011 roku (2017). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie działalności artystycznej za rok 2017 – w przestrzeni Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych przygotowała performans site-specific „Emalia to tylko szkło”, na który złożyły się historie byłych pracowników, mieszkańców Placu Fabrycznego i absolwentów ZSZ. Działanie zostało udokumentowane publikacją o tym samym tytule.