Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Piąta edycja „Warsztatów Turystyczno – Krajoznawczych” organizowanych przez Olkuską Grupę Turystyczną AMONIT za nami. W tym roku w trakcie warsztatów olkuszanie zwiedzali Ziemię Tarnowską: Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim oraz Tarnów.  Wycieczka została zorganizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, w ramach konkursu dla organizacji  pozarządowych z zakresy działań upowszechniających turystykę.

 

Bez wątpienia największe wrażenie na uczestnikach zrobił rezerwat Skamieniałe Miasto oraz Wąwóz Czarownic w Ciężkowicach. Nie ma się co dziwić skoro są to największe atrakcje przyrody nieożywionej nie tylko w Ciężkowich, ale i na Ziemi Tarnowskiej. A wszystko za sprawą wychodni skalnych, które odsłaniają się na tym terenie. Mowa oczywiście o piaskowcu ciężkowickim. Fantazyjne kształty skał, a także związane z nimi legendy oraz specyficzna roślinność czynią to miejsce niezwykle wyjątkowym. Podczas spaceru mieliśmy okazję zobaczyć między innymi skały takie jak: Grunwald, Skałę z krzyżem, Pustelnię, Grzybka, Basztę Paderewskiego, Cygankę czy Piekiełko. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy także pobliski Wąwóz Czarownic.

 

Spore zasługi w przybliżaniu atrakcyjności tego terenu miał także nasz przewodnik Piotr Firlej z  Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości, który w sposób nieszablonowy, za pomocą animacji ukazywał nam uroki tego regionu.

 

Kolejnym punktem programu był  Tarnów, miasto, które po Krakowie może pochwalić się największą ilością zabytków spośród wszystkich miast Małopolski. W trakcie spaceru skupiliśmy się przede wszystkim na tarnowskiej starówce, która nie bez kozery nazywana jest „perłą renesansu”. Sporą atrakcją dla najmłodszych uczestników był także festiwal baniek, który w tym czasie odbywał się na tarnowskim Rynku.  Oczywiście nie zabrakło także ulicy … z parasolkami.