17 czerwca ulicami kilkunastu miejscowości przebiegnie Sztafeta Niepodległości. Jest to inicjatywa Diecezji Sosnowieckiej, w którą aktywnie włączyła się również Gmina Olkusz. Gorąco zachęcamy do rejestracji na stronie internetowej www.sztafetadiecezjalna.pl, gdzie każdy zainteresowany może wybrać dowolny odcinek. Uczestnicy otrzymają bezpłatne pakiety startowe.

Odbiór pakietów startowych przez uczestników Sztafety Niepodległości będzie możliwy na stanowisku przy ul. Szkolnej:

•    od 9:20 do 10:15 – dla uczestników rozpoczynających bieg w Bogucinie Małym;
•    od 10:00 do 11:00 – dla uczestników rozpoczynających bieg na ul. Szkolnej oraz z Rynku.

Uczestnicy mogą skorzystać z przygotowanego busa:
•    o 10:15 bus zawiezie uczestników do Bogucina Małego – bus odjeżdża z ul. Szkolnej;
•    po zakończeniu „olkuskiego” odcinka biegu na parkingu kopalni Pomorzany bus odwiezie uczestników na ul. Szkolną.

Bus będzie jechał w kolumnie sztafety przez cały „olkuski” odcinek sztafety.

Organizatorzy apelują, by wszyscy uczestnicy, przynajmniej na odcinku ul. Szkolna – Rynek, biegli w okolicznościowych koszulkach.

- Patriotyzm wynika z czwartego przykazania. Każdy wierzący powinien miłować swoją Ojczyznę. Za cel obchodów postawiliśmy uczczenie wysiłku pokoleń Polaków, którym zawdzięczamy wolność – tymi słowami biskup Grzegorz Kaszak zapowiadał, organizowane przez Kurię Sosnowiecką, uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą one przebiegały pod hasłem Wiara i Patriotyzm.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zainicjowała Kuria, jest Sztafeta Niepodległości, będąca wyrazem solidarnego upamiętnienia najważniejszych bohaterów oraz miejsc związanych z historią walki o wolną Polskę. Bieg jest otwarty dla wszystkich, a poprzedzi go Msza św., którą Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi 17 czerwca na cmentarzu w Bydlinie, obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami.

Plakat

Sztafeta przebiegnie podzieloną na odcinki trasą liczącą ok. 60 kilometrów przez 20 miejscowości. Zatrzyma się obok ważnych miejsc upamiętniających wydarzenia z naszej historii. Meta znajdzie się na jaworznickim rynku.

Na „olkuskim” odcinku Sztafeta rozpocznie się przejęciem pochodni pod świetlicą w Bogucinie Małym, co stanie się około godziny 10:45. Stamtąd uczestnicy udadzą się do Olkusza na ul. Szkolną, gdzie około godziny 11:15 rozpocznie się rekreacyjny, rodzinny odcinek biegu. Z ul. Szkolnej bieg skieruje się do rynku, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbędzie się wspomnienie bohaterów walki o Niepodległą Polskę. Z rynku Sztafeta pobiegnie w kierunku kopalni Pomorzany.

- Chętnie włączyliśmy się w tę inicjatywę, zwłaszcza, że przyjęła ona formułę otwartą, której celem nie jest rywalizacja sportowa, a wspólne – solidarne – upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to jedno z wielu wydarzeń, które jeszcze w tym roku odbędą się w związku z tą rocznicą. Do udziału w nich już teraz zachęcam wszystkich lokalnych patriotów – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Zainteresowani udziałem w Sztafecie Niepodległości mogą swobodnie wybrać odcinek, którym pobiegną. Zapisów dokonywać można na stronie internetowej www.sztafetadiecezjalna.pl. Uczestnicy powinni przybyć na miejsce oznaczone jako początek danego odcinka biegu z przynajmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.

W związku z organizacją Sztafety Niepodległości, na trasie biegu mogą występować utrudnienia w ruchu. Na olkuskim rynku ograniczona zostanie liczba miejsc postojowych.

Szczegółowa trasa „olkuskiego” odcinka Sztafety Niepodległości dostępna jest tutaj: http://diecezja.sosnowiec.pl/files/files/Sztafeta%20olkuska%20-%20ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.jpg