Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W czwartek 17 maja w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Biznesowych Czwartków, które są wspólną inicjatywą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

DSC 0003

Po zapoznaniu się z unijnym rozporządzeniem RODO oraz zgłębieniu tematu jak inwestować w rozwój ludzi w przedsiębiorstwie, przyszedł czas na poznanie odpowiedzialności cywilnoprawnej przedsiębiorcy. To było tematem trzeciego z Biznesowych Czwartków.

DSC 0001

Swoją wiedzą dzielił się dr Tomasz Sadowski, wykładowca i Radca Prawny Akademii WSB, specjalizujący się w prawie cywilnym oraz prawie gospodarczym i handlowym, posiadający duże doświadczenie w zabezpieczaniu i windykacji wierzytelności.

DSC 0004

Dr Sadowski omówił podstawowe zasady dotyczące odpowiedzialności cywilnoprawnej, głównie odpowiedzialności za zobowiązania, która pojawia się w związku z podejmowaną działalnością gospodarczą.

DSC 0002

Począwszy od osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, poprzez spółki cywilne, aż do spółek prawa handlowego – osobowych i kapitałowych, wszędzie kwestia odpowiedzialności cywilnoprawnej stanowi jedno z kluczowych zagadnień. Jakie są źródła tej odpowiedzialności, w jakim zakresie odpowiada dany przedsiębiorca, czy będąc prokurentem lub pełnomocnikiem także ponosimy odpowiedzialność, po ilu latach przedawniają się ciążące na nas zobowiązania, w jaki sposób możemy zwolnić się z odpowiedzialności, co to takiego spółka cicha? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskali uczestnicy dzisiejszego spotkania.

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz