Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 Logo Małopolski

Gmina Olkusz otrzymała blisko 617 tysięcy złotych dotacji na wymianę 66 starych, nieekologicznych pieców. Dzięki temu zostaną one zamienione na urządzenia najwyższej klasy, mające o wiele wyższą sprawność energetyczną, przynoszące oszczędność pieniędzy i emitujące zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. Przekazane wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Umowa - kopciuchy

Całkowita wartość tego zadania wynosi ponad 641 tysięcy złotych. Oznacza to, że przekazane fundusze unijne pokryją ponad 96% wszystkich kosztów. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania burmistrzowi Olkusza Romanowi Piaśnikowi przekazał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

- Małopolska jako pierwszy region w Polsce rozpoczęła walkę ze smogiem wprowadzając uchwały antysmogowe. W ślad za rozwiązaniami prawnymi podjęliśmy też konkretne działania, które poprawią jakość powietrza w naszym województwie. Sprawią, że za kilka lat w Małopolsce będzie oddychać się po prostu lepiej. W tej perspektywie finansowej, czyli do 2020 roku ogólnie na politykę energetyczną mamy aż 420 mln euro. Cieszę się, że dzisiaj część z tych pieniędzy trafia do Olkusza – podkreśla Grzegorz Lipiec.

Umowa - kopciuchy

Nowe piece to zdecydowanie mniej zanieczyszczeń

Dzięki przekazanej dotacji na terenie gminy Olkusz zostanie wymienionych 66 kotłów. Realizacja tego zadania obejmuje też modernizację wewnętrznych instalacji w budynkach, do których już wkrótce trafią nowe urządzenia. Dzięki temu mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wymianę swojego pieca, już niebawem będą mogli ogrzewać swój dom nie tylko taniej, ale też bardziej ekologicznie. Nowe piece emitują bowiem znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu ze starymi. Według szacunków emisja CO2 zmniejszy się o 33%, pyłu PM 10 aż o 96%, a pyłu PM 2,5 – o 91%.

- Smog jest realnym problemem – nie tylko w Olkuszu, ale na całym świecie. Podejmujemy zdecydowane działania – od edukacji ekologicznej, przez wymianę kotłów, po planowany zakup nowego taboru komunikacji miejskiej. Dzięki dofinansowaniu tych inicjatyw możemy – i robimy – znacznie więcej. Za wsparcie płynące z Województwa w imieniu wszystkich olkuszan gorąco dziękuję – mówi Roman Piaśnik.

Umowa - kopciuchy

Przypomnijmy, że nie tylko gmina Olkusz wymienia stare piece. W sumie w całym województwie - dzięki dotacjom o łącznej wartości 295 mln zł z RPO WM 2014-2020 - zniknie ponad 26,5 tys. nieekologicznych urządzeń. Zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na węgiel, gaz, biomasę i paliwa stałe.

Gmina Olkusz w grudniu 2017 roku podpisała jeszcze jedną umowę na realizację zadania pn. „Eliminacja niskosprawnych urządzeń grzewczych w Gminie Olkusz i ich wymiana na kotły wykorzystujące paliwa gazowe i biomasę” o wartości ponad 800 tys. zł. Oznacza to, że w najbliższym czasie do miejskiej kasy wpłynie ponad 1,4 mln zł dofinansowania na walkę ze smogiem.

Umowa - kopciuchy

Źródło: UMWM/własne

Zdjęcia: własne

Umowa - kopciuchy