Już od 10 lat olkuska młodzież konsekwentnie przypomina, jakim problemem dla wszystkich uczestników ruchu są pijani kierowcy. Happening, organizowany przez burmistrza Romana Piaśnika i Straż Miejską w Olkuszu, rozpoczęły 27 września wspólne okrzyki, które sprawiły, że hasło STOP PIJANYM KIEROWCOM słyszane było w Olkuszu doskonale. Był również czas na wspólny taniec oraz możliwość skorzystania z symulatorów dachowania, zderzenia czy alkogogli.

Młodzież dała przejmujące i przykre świadectwo, wspominając koleżankę, która uległa wypadkowi w wyniku spotkania z pijanym kierowcą. Dziś jeździ na wózku inwalidzkim. I choć do pozostałych części happeningu zebrani na olkuskim rynku podchodzili z uśmiechem, w formie zabawy, pojawia się nadzieja, że ta nauka przez zabawę przyniesie bardzo dobry skutek. Szczególnie uczulał na to burmistrz Roman Piaśnik, wyrażając jednocześnie wiarę, że olkuska młodzież jest na tyle dojrzała, by nie popełnić błędu, którym jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Oprócz – stającej się już tradycją – belgijki, którą na olkuskim rynku zatańczyli uczniowie olkuskich szkół, każdy – pod czujnym okiem Straży Miejskiej – mógł bezpłatnie skorzystać z symulatorów dachowania, zderzenia czy alkogogli. Pouczające były również doświadczenia ochotników, którzy pozwolili, by w ich stronę wystrzeliły poduszki powietrzne. Wszystko zostało poprzedzone kilkukrotnym objazdem rynku przez straż miejską i pożarną oraz policję, które również włączyły się w akcję.

Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce systematycznie rośnie. Ma to niewątpliwie duży wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach. W 2016 roku w całej Polsce zgłoszono 33 664 wypadki drogowe mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W ich wyniku śmierć poniosło 3 026 osób, a 40 766 osób zostało rannych. W tym samym roku zgłoszono 406 622 kolizje drogowe. W roku 2016 na drogach naszego województwa odnotowano 3939 wypadków, w których śmierć poniosło 185 osób, a rannych zostało 4 764 osób.

W 2016 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich: sierpniu, lipcu  i w czerwcu. Najbardziej niebezpiecznie na drogach jest w piątki i soboty w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu, związanego z powrotami z pracy.

Niestety, nadal odnotowywanych jest dużo zdarzeń drogowych spowodowanych przez osoby będące pod wpływem alkoholu. W 2016 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 967 wypadkach drogowych w których śmierć w nich poniosły 383 osoby, a 3 392 osoby odniosły obrażenia.

Osoby będące pod działaniem alkoholu najczęściej uczestniczyły w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia: soboty (20,7%) i niedziele (17,9%). Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia, dni wolne od pracy, sprzyjają spotkaniom towarzyskim i imprezom, podczas których spożywany jest alkohol.