24 sierpnia, w czwartek, w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się III filmowy warsztat edukacyjny. Wszyscy zainteresowani mogli poszerzyć swoją wiedzę o efektywnym montażu filmów.

Wykład prowadził Grzegorz Pałka, zapalony "droniarz", twórca strony SilverSky, filmowiec i artysta, po prostu człowiek renesansu.

offa2

Wspomagał go chwilami Piotr Skrzynecki, również pasjonujący się tworzeniem filmów.

offa3
Wykład, wygłoszony ze swadą,  humorem i prawdziwą pasją, zaznajomił słuchaczy z typami montażu, wykorzystaniem kadrowania jako środka do ukazania emocji, tworzenia atmosfery i ciekawego zaprezentowania miejsca, obiektu.

Dowiedzieliśmy się, że można montować pod muzykę albo nakładać dźwięk na istniejący już film, o zastosowaniu kontrastu, czyli przeplatających się opozycyjnych scen przy tej samej ścieżce dźwiękowej oraz przekształceniu, które wykorzystuje dwa wizualnie podobne ujęcia, aby ukazać przeskok w czasie - na przykład Indiana Jones nakładający kapelusz jako chłopiec, a ukazujący się po podniesieniu głowy jako dorosły mężczyzna.

Całość wykładu była ilustrowana bogatym materiałem filmowym.

Uczestnicy brali aktywny udział w zajęciach dyskutując nad zaprezentowanymi filmami, chwaląc to, co dobre, proponując zmiany i uzasadniając swój punkt widzenia. Każdy z odbiorców ma swoją wizję, każdy dostrzega co innego i nie zawsze jest to zgodne z wizją i przesłaniem autora. I to właśnie czyni filmy, jak każde dzieło sztuki, tak interesującymi.

Wszyscy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i słuchali rad.

Specyfiką filmu jest to, że nie każde ujęcie da się powtórzyć, zwłaszcza, gdy filmujemy dronem - trzeba mieć plan, podążać za scenariuszem i głównym pomysłem. Ważne jest też, aby przy sortowaniu materiału zwracać uwagę na to, że nawet w tym uznanym za słaby może znaleźć się mistrzowskie ujęcie.

Wykład zakończył się prezentacją darmowego, łatwego w obsłudze programu Blackmagic Design: DaVinci Resolve.

Zapraszamy na następny wykład 20 września, na którym będzie się można nauczyć prostych i efektownych sposobów nagrywania przy pomocy smartfonów, aparatów i kamer.

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz