Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Na olkuskiej mapie sieci czujników jakości powietrza Airly pojawiają się nowe punkty. Dobiega końca montaż i konfiguracja siedmiu sensorów, które w czasie rzeczywistym będą informowały o stężeniu pyłów PM2,5, PM10, temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności powietrza. W planach jest rozwój sieci o sołectwa, tak aby możliwe stało się zbieranie odczytów z całej gminy.

- Montaż urządzeń poprzedziły dokładne analizy – zarówno dostawcy sieci czujników, jak też lokalizacji. W planach jest poszerzenie obszaru pokrytego sensorami, dzięki czemu będziemy w stanie nie tylko oceniać jakość powietrza, ale także wskazywać źródła zanieczyszczeń – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Dane z czujników przesyłane są na bieżąco na serwery Airly oraz prezentowane na stronie internetowej https://map.airly.eu/pl/ oraz w mobilnej aplikacji dostępnej na urządzeniach z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.android&hl=pl).

Airly to sieć ponad 400 czujników na bieżąco przekazujących dane z całej Polski. Swoją misję na stronie internetowej Airly uzasadnia następująco: Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Polacy oddychają w powietrzem bardzo złej jakości, przez co przedwcześnie umiera ponad 48 tysięcy osób! Wierzymy w to, że pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest zwiększenie świadomości ludzi, a także umożliwienie lokalizacji źródeł problemu i najbardziej newralgicznych miejsc. Dlatego właśnie budujemy sieci sensorów jakości powietrza, które dzięki regularnemu ulokowaniu umożliwiają monitorowanie smogu w różnych częściach miasta.

Czujniki jakości powietrza