W ubiegły długi weekend nastąpiło otwarcie sezonu na Kompleksie Basenowo – Rekreacyjnym OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. Entuzjaści aktywnego wypoczynku na otwartym basenie jako pierwsi mogli skorzystać z tej możliwości właśnie w Srebrnym Mieście. Jednocześnie rozpoczęły się przygotowania do tego, aby zimą na olkuskim rynku – ponownie jak w ubiegłym roku – stanęło lodowisko, które stało się popularną atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych z całego regionu.

Basen

- Latem myślimy o lodowisku, a zimą o basenie. Przygotowanie obiektu czynnego cały sezon wymaga wytężonej pracy już z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, dzięki czemu zapewniamy rozrywkę na możliwie najwyższym poziomie. Olkuski basen cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a lodowisko okazało się strzałem w dziesiątkę. Chciałbym, by nikt, niezależnie od pory roku, nie musiał wyjeżdżać do okolicznych miast, by móc aktywnie spędzić czas. Dzięki dużemu zaangażowaniu podległych mi jednostek osiągamy fantastyczny efekt – nasze atrakcje przyciągają wielu gości­ spoza gminy – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Basen na „Czarnej Górze” został otwarty – po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań – w Boże Ciało. Kilka dni wcześniej, w czasie obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej, burmistrz zdecydował się poinformować radnych Rady Miejskiej w Olkuszu o dwóch alternatywnych sposobach organizacji zimowej atrakcji na olkuskim rynku. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, aby – podobnie jak w ubiegłym roku – budowę konstrukcji lodowiska oraz jego organizację powierzyć profesjonalnej firmie zewnętrznej. Alternatywnie, Gmina Olkusz mogłaby wynająć konstrukcję lodowiska, a jego organizacją zająć się własnymi siłami.

Lodowisko

- Jeśli wszystko powierzymy profesjonalnej firmie, to ona przejmie cały dochód z lodowiska, oczywiście pozostawiając – wzorem ubiegłego roku – m.in. darmowe wejścia dla uczniów. Jeśli organizację wzięlibyśmy na siebie, a tylko wynajęli konstrukcję, byłoby to dla nas rozwiązanie znacznie droższe, bowiem musielibyśmy zatrudnić dodatkowe osoby do obsługi lodowiska. Jest taka możliwość, że warunki atmosferyczne zimą nie będą nam sprzyjały. Wtedy może się okazać, że wpływy z biletów nie pokryją wyższych kosztów organizacji lodowiska – tłumaczy Bożena Krok, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Mimo ogólnej aprobaty radnych dla inicjatywy lodowiska na olkuskim rynku, pojawił się głos sprzeciwu. Radny Michał Masłowski – przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków – wyraził opinię, że pieniądze przeznaczane na organizację lodowiska lepiej byłoby przekazać na inny cel. Argumentował, że w gminie są inne potrzeby, w tym inwestycyjne, które należałoby realizować w pierwszej kolejności. Podkreślił m.in. potrzebę kontynuowania prac na zamku w Rabsztynie.

- W końcu na olkuskim rynku coś się dzieje. Lodowisko spotkało się z zainteresowaniem, którego nie spodziewali się chyba nawet sami organizatorzy. Nie wyobrażam sobie, aby go teraz zabrakło. Niektórzy chcieliby chyba zamknąć dzieci i młodzież w sezonie zimowym w domach, przed komputerami. Setki uczniów w ramach zajęć szkolnych chodziły na lodowisko za darmo, spędzały na rynku czas również popołudniami. Musimy dbać o to, by mieszkańcy chcieli organizować sobie zajęcia w Olkuszu, a nie szukali atrakcji poza granicami gminy – tłumaczy rady Ryszard Ryza, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Radni Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej ostatecznie zgodzili się, że lodowisko na olkuskim rynku jest atrakcją pożądaną przez mieszkańców. Przychylili się również do tego, aby organizację lodowiska powierzyć profesjonalnej firmie. Trwają już prace nad przygotowaniem specyfikacji do przetargu. Wszyscy amatorzy sportów zimowych mogą więc odetchnąć z ulgą: Srebrna Tafla ponownie stanie na olkuskim rynku.