5 maja obchodzona była 154. rocznica śmierci niezwykle ważnej dla Olkusza postaci – pułkownika Francesco Nullo. Symboliczne kwiaty i znicze zostały złożone na pomniku tego bohatera ziemi olkuskiej – na Starym Cmentarzu w Olkuszu. Hołd tragicznie zmarłemu Włochowi oddała delegacja Gminy Olkusz z burmistrzem Romanem Piaśnikiem na czele, a także liczne delegacje reprezentujące olkuskie placówki i stowarzyszenia.

Urodzony w Bergamo, mieście partnerskim Olkusza, był dowódcą ochotników włoskich, którzy opuścili ojczyznę, aby pomóc Polakom w powstaniu styczniowym. Był bliskim przyjacielem Giuseppe Garibaldiego. Francesco Nullo zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku. Został pochowany na olkuskim cmentarzu i jeszcze za czasów zaborów społecznicy w konspiracji ufundowali mu pomnik w postaci strzaskanego pnia dębu.

Pamięć o Francesco Nullo jest pielęgnowana w mieście od dziesięcioleci, zarówno przez władze miasta, jak również przez środowiska działaczy społecznych, kombatantów i szkoły. Jego imię nosi jedna z ulic w Olkuszu oraz Szkoła Podstawowa Nr 4.