Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Ostatni weekend kwietnia upłynął pod znakiem inauguracji ulubionego okresu wędrowców, którzy dla poznawania zabytków, podziwiania urokliwych krajobrazów bądź przyrodniczych ciekawostek, właśnie od wiosny do jesieni najchętniej przemierzają szlaki i odwiedzają interesujące miejsca. Przez dwa dni, 29 i 30 kwietnia, czekało ich na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie oraz w Olkuszu wiele atrakcji, zaś pogoda, choć wciąż kapryśna, nie zdołała zniechęcić pierwszych w tym roku gości do skorzystania z takiej okazji.

 

Otwarcie sezonu na tarasie widokowym zamku

Wszystko zaczęło się w sobotnie przedpołudnie, na wieży widokowej wieńczącej rekonstrukcję zamku górnego rabsztyńskiej warowni. Tam Beata Soboń – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, wraz z Jackiem Sypieniem – prezesem Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn oficjalnie otworzyli sezon turystyczny 2017 w Gminie Olkusz.

Wciągnięcie flagi Gminy Olkusz na maszt

Po krótkich inauguracyjnych przemówieniach oboje wciągnęli flagę naszego samorządu na maszt, a uczestnicy uroczystości upamiętnili ten moment pamiątkowym zdjęciem.

Uczestnicy otwarcia sezonu

Wśród nich obecne były przedstawicielki Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu: Agnieszka Kaczmarczyk - naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków oraz Emilia Kotnis-Górka – kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej.

Wieża i zabudowana część zamku średniego

Jednym z najciekawszych punktów programu wydarzeń przygotowanych na ostatni weekend kwietnia było zwiedzanie odnowionego skrzydła zamku średniego.

Zwiedzanie reliktów zamku średniego

W wyniku działań Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, wspieranego dotacjami przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najpierw zabezpieczone zostały i wzmocnione zachowane mury części pałacowej, potem podjęto liczne roboty na zamku górnym, zwieńczonym tarasem widokowym, zaś najnowsze prace skoncentrowane były na zamku średnim. Wszystkim tym inwestycjom towarzyszyły badania archeologiczne, ujawniające liczne znaleziska i nieznane nam wcześniej informacje o podolkuskim zabytku. Wykonano też wiele dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa zwiedzających.

Zwiedzanie reliktów zamku średniego

Po zabudowanych szklanymi ścianami i zabezpieczonych dachem reliktach zamku średniego, pierwszych turystów oprowadzała Agnieszka Kaczmarczyk. Opowiadała o zwiedzanych kolejno, zlokalizowanych na dwóch poziomach częściach tej budowli, a także o pracach archeologicznych i badaniach architektonicznych, jakie wykonano podczas ich odkrywania. Wiedzą swą o czasach powstawania, świetności i zniszczenia zamku średniego dzielił się z turystami Jacek Sypień, z wykształcenia historyk, a także badacz dziejów Ziemi Olkuskiej i autor licznych na ten temat publikacji.

Zwiedzanie reliktów zamku średniego

Odrestaurowane pozostałości zamku średniego i położona tuż obok zabudowanych reliktów rekonstrukcja kwadratowej wieży, bez wątpienia czynią zabytek na rabsztyńskim wzgórzu znacznie atrakcyjniejszym dla turystów. Wzbogaciły się też tamtejsze ekspozycje odkrytych w warowni dawnych architektonicznych detali oraz jurajskich skamieniałości.

Zwiedzanie reliktów zamku średniego

Po wizycie na górnej wieży widokowej i w zamku średnim, goście inauguracji zaproszeni zostali do Chaty Kocjana. Po drodze, przed mostem prowadzącym ku wieży bramnej, zatrzymywali się przy stoiskach współorganizatorów imprezy: Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn.

Stoiska przed zamkiem

Nieco niżej zaparkował Camper Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Stowarzyszenie zaprezentowało repliki broni średniowiecznej i rycerskiego wyposażenia, zaś pozostałe dwa stanowiska oferowały bezpłatne przewodniki, mapy, foldery, informatory i gadżety promujące olkuskie oraz zlokalizowane w różnych częściach naszego województwa turystyczne atrakcje.

Przed Camperem Małopolski

W Chacie Kocjana, zrekonstruowanym budynku, w którym wychowywał się i dorastał znakomity konstruktor lotniczy oraz współtwórca rozpracowania wywiadowczego hitlerowskiej broni rakietowej, otwarta została nowa izba z ekspozycją jemu właśnie poświęconą.

Ekspozycja w Chacie Kocjana

Była to też okazja do przekazania przez Beatę Soboń dla burmistrza Olkusza certyfikatu wydania piątego już związanego z Gminą Olkusz znaczka turystycznego. W imieniu Romana Piaśnika certyfikat odebrała Emilia Kotnis-Górka.

Przekazanie certyfikatu

Podkreślić należy, iż nasze miasto znajduje się w czołówce polskich samorządów promujących swe atrakcje za pomocą coraz popularniejszych turystycznych znaczków. Chatę Kocjana, oprócz wspomnianej wystawy, warto odwiedzić też ze względu na ekspozycję regionalną.

Ale to jeszcze nie wszystko, co na sobotę i niedzielę dla przybyłych spoza Olkusza turystów oraz dla mieszkańców przygotowali organizatorzy inauguracji. W programie rozpoczęcia sezonu znalazły się bowiem jeszcze cykliczne zwiedzania zamku z Jackiem Sypieniem w roli przewodnika, prelekcje o pracach konserwatorskich i zabezpieczających w obrębie zamku średniego oraz o Antonim Kocjanie i jego dokonaniach, pokazy i klejenie modeli rakiet V-1 i V-2 z Sekcją Modelarską LKS „Kłos”. To w Rabsztynie, zaś w Olkuszu i okolicy oferta obejmowała: bezpłatne oprowadzanie po muzeach w MOK-Centrum Kultury, połączone z quizami, rebusami, kolorowankami i prezentacjami multimedialnymi;

Instruktor Klaudia Zub-Piechowicz i wolontariusze z Gimnazjum Nr 3 w Muzeum Afrykanistycznym

zwiedzanie Bazyliki św. Andrzeja z Klubem Przewodników „Ilkussia”; wycieczkę do Rezerwatu „Pazurek” zorganizowaną przez Grupę Turystyczną „Amonit” przy wsparciu Nadleśnictwa Olkusz; spacer po śladach dawnego górnictwa przygotowany przez Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”.

Pierwsi piesi turyści w tym sezonie na zamku w Rabsztynie

Organizatorami inauguracji Sezonu Turystycznego 2017 byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy akcji to: Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Znaczki Turystyczne sp. z o. o., Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” i sekcja modelarska LKS „Kłos”.

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz