Dziś przed tablicą olkuskich lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu odbyły się obchody upamiętniające siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dla olkuszan jest to szczególna okazja do złożenia swojego hołdu ofiarom lotu z 10 kwietnia 2010 r., w tym – pełniącemu funkcję dowódcy załogi – majorowi Arkadiuszowi Protasiukowi.

Katastrofa smoleńska

- Dokładnie siedem lat temu, pod Smoleńskiem, rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował prezydent RP Lech Kaczyński oraz elita polityczna i społeczna naszego kraju. Pilotem był – pochodzący z Olkusza – Arkadiusz Protasiuk. Wstrząs, łzy niedowierzania, rozpaczy i zwątpienia towarzyszyły Polakom jeszcze na długo po tym wydarzeniu. Później pojawiły się podziały społeczne. Żywię gorącą nadzieję, że już niedługo wspomnienie tragicznie zmarłych pasażerów, będzie nas łączyło - bez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 Janusz Cieślik przedstawił zebranym sylwetkę majora Arkadiusza Protasiuka – dowódcy załogi samolotu TU-154M. Urodził się w Siedlcach, jednak już jako dziecko z rodziną przeprowadził się najpierw do Ząbkowic, a następnie do Olkusza, w którym mieszkał na Osiedlu Słowiki (tylko dwie ulice od szkoły, w której dziś oddawaliśmy hołd również jego pamięci).

Katastrofa smoleńska

Arkadiusz Protasiuk następnie ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, pełnił służbę w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Od 2008 r. był dowódcą załogi samolotu TU-154M.

Dnia 10 kwietnia 2010 r. był pilotem tragicznego lotu, który zakończył się katastrofą lotniczą oraz śmiercią 96 osób, w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałków Sejmu i Senatu, pracowników Kancelarii Prezydenta, szefów instytucji państwowych, duchownych, przedstawicieli ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osób towarzyszących oraz załogi samolotu.

Katastrofa smoleńska

Na koniec uroczystości zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem olkuskich lotników.