Olkuski Punkt Informacji Turystycznej MSiT zdobył trzecią nagrodę w ogólnopolskim „Konkursie na najlepsze centrum informacji turystycznej w Polsce”, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wręczenie tych prestiżowych i poważanych w branży turystycznej nagród odbyło się 17 lutego, podczas uroczystej gali w trakcie targów Tour Salon na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest to kolejna w ciągu ostatnich tygodni nagroda przyznana Gminie Olkusz za działania promujące miasto i jego atrakcje turystyczne.

Konkurs jest organizowany od 12 lat i ma na celu podnoszenie jakości usług świadczonych w punktach i centrach informacji turystycznej, wskazanie punktów informacji, które mogą stanowić wzorzec dla innych, promocję dobrych praktyk oraz zwiększenie zainteresowania władz samorządowych i lokalnych tworzeniem i zarządzaniem informacją turystyczną.

Nagrodę dla Olkusza z rąk Bartłomieja Walasa, p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, odebrali pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu – Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej oraz Jacek Sypień, pracownik Punktu Informacji Turystycznej.

- Punkty wyróżnione przez Krajową Kapitułę Konkursową stanowią wzorzec dla osób zarządzających informacją turystyczną w Polsce. Przy ocenie były brane pod uwagę bieżące działania oraz nowatorskie akcje podejmowane przez punkty informacji turystycznej – podkreślił szef Polskiej Organizacji Turystycznej. W ramach konkursu punkty informacji turystycznej były oceniane w trzech kategoriach, zależnie od posiadanych gwiazdek.  Olkuski punkt ma przyznaną kategorię trzech gwiazdek. Nagrodą za zdobyte miejsce jest m.in. bezpłatna kampania promocyjna w mediach.

Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu działa od 4 października 2011 r. w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej i jest prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, stanowiąc część Biura Promocji i Informacji Publicznej. Mieści się w budynku Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej przy ulicy Floriańskiej. W minionym roku w punkcie udzielono informacji 7956 turystom i odwiedzającym. Do dyspozycji gości są bezpłatne materiały promocyjne MSiT, ulotki oraz foldery i książki o atrakcjach turystycznych Olkusza oraz ziemi olkuskiej, a także materiały promocyjne przekazywane przez inne podmioty branży turystycznej.

Aby poszerzyć ofertę, pracownicy Biura Promocji i Informacji we współpracy z innymi podmiotami – instytucjami olkuskimi i stowarzyszeniami - organizują akcje promocyjne, podczas których zarówno mieszkańcy Olkusza, jak również goście, mogą poznać historię i miejsca godne polecenia w Srebrnym Mieście i okolicy. W 2016 roku były to między innymi akcje „Czytasz. Zwiedzasz. Zapraszamy do Olkusza”, „Poznaj Olkusz”, bezpłatne wycieczki tematyczne po Olkuszu i Rabsztynie, Mobilny Punkt Informacji Turystycznej podczas wielu imprez plenerowych, obsługa informacyjna pielgrzymów w ramach Światowych Dni Młodzieży, współorganizacja „Muzeum na kółkach” i wiele innych.

Warto wspomnieć, że za akcję „Skarby bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu”, odbywającą się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Gmina Olkusz otrzymała wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa.