Przeszło 800 uczniów olkuskich szkół podstawowych i gimnazjów tańczyło przez 11 minut wokół olkuskiego rynku popularną „belgijkę”. W ten nietypowy sposób odbyło się podsumowanie XVII edycji Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016, który odbywał się pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Pod dobrą opieką”.

Belgijka na rynku

Uczestników happeningu „Afirmacja życia wolnego od uzależnień – taniec „belgijka” powitała Bogusława Lasota, Główny Specjalista ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Wydziale Spraw Społecznych olkuskiego magistratu, która koordynowała całą akcję.  – Witam wszystkich uczestników happeningu „Kocham życie”. W szkołach braliście udział w Wielkim Konkursie Profilaktycznym i dzisiaj przyszliście na olkuski rynek pod opieką swoich wychowawców, żeby ten konkurs podsumować. Pokażcie wszystkim, że można być radosnym bez używek, że można śpiewać i tańczyć bez alkoholu i narkotyków. Bawcie się, bo jesteście tutaj po to, aby pokazać, że kochacie życie. – apelowała do uczestników Katarzyna Bożek, Sekretarz Miasta i Gminy Olkusz, która powitała zebranych w imieniu burmistrza Romana Piaśnika. Na zakończenie wystąpień, uczestnicy happeningu ustawieni wokół olkuskiego rynku wznosili okrzyki i podnosili w górę kartki z hasłem „Kocham życie”.  Potem na scenie na rynku wystąpił chór Gimnazjum nr 3 pod dyrekcją Małgorzaty Kocjan, który wraz z uczestnikami happeningu wykonał „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena. Przygotowania do wspólnego tańczenia żywiołowej „belgijki”, czyli tańca inspirowanego kulturą celtycką poprowadziła Katarzyna Krawczyk z olkuskiej SP 9. Po serii przysiadów i skłonów, ustawiona w dwóch kręgach wokół olkuskiego rynku przeszło 800 osobowa grupa uczestników happeningu rozpoczęła taniec, który zakończył się burzą oklasków. Uczestnicy happeningu mogli też podziwiać rozwieszone na scenie prace plastyczne wykonane przez uczniów w ramach Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016. W przygotowaniu i przeprowadzeniu happeningu pomagali nauczyciele poszczególnych szkół i placówek, wolontariusze z olkuskiego IV LO oraz olkuski MOSiR, który zapewnił nagłośnienie i barierki.

Belgijka na rynku

Warto dodać, że w tegorocznej 17. edycji Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016 wzięły udział olkuskie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, a także podopieczni Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Olkuszu oraz Zespołu Szkół Specjalnych. W ramach Wielkiego Konkursu Profilaktycznego organizowane były festyny, spektakle szkolnych teatrzyków, akcje plakatowe oraz konkursy.