Zapraszamy w środę 12 października o godz. 10 do olkuskiego Starostwa Powiatowego na konferencję popularno-naukową "Przyroda i zabytki w krainie Białej Przemszy" organizowaną przez stowarzyszenie Szansa Białej Przemszy.  Konferencja rozpocznie się od prezentacji filmów o Białej Przemszy. Na godzinę 11.00 zaplanowany jest wykład prof. dr hab. Andrzeja Czyloka zatytułowany „Szczególne warunki przyrodnicze Krainy Białej Przemszy”. Następnie Emilia Kotnis Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz przedstawi prezentację „Zabytki Krainy Białej Przemszy”.  O najnowszych odkryciach archeologicznych w Bukownie Starym opowie dr hab. Dariusz Rozmus. Po przerwie, Józef Niewdana, prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy” zaprezentuje najnowsze wydawnictwo, czyli „Przewodnik po Krainie Białej Przemszy dla koneserów przyrody i kultury tom 1 powiat olkuski”. Książka ukazała się przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Na zakończenie przewidziano czas na dyskusję.

Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” powstało w 2004 r. roku i kontynuuje działania Związku Gmin „Szansa Białej Przemszy”. Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną działalność. Do tej pory wydało książkę "Przewodnik po śladach i zabytkach dawnego górnictwa i hutnictwa rud w gminach Bolesław i Klucze” oraz album "Kraina Białej Przemszy przyroda i człowiek"