Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w minioną sobotę w akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz. Nasze miasto, już po raz drugi, zakwalifikowało się do tej ogólnopolskiej akcji, która w tym roku upłynęła pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią".

EDD

Największym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie podziemi olkuskiego ratusza pod rynkiem. Ponieważ chętnych do spaceru pod olkuskim rynkiem było znacznie więcej niż bezpłatnych wejściówek, zdecydowano się zorganizować kilka dodatkowych wejść, aby więcej chętnych mogło zobaczyć, co kryją podziemia dawnego ratusza.

EDD

Po podziemiach ratusza oprowadzali Mirosław Lis i Agnieszka Lis, przewodnicy z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz Jacek Sypień, pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu. Wśród zwiedzających podziemia, poza mieszkańcami miasta, byli także turyści z Krakowa i Śląska, którzy specjalnie przyjechali w tym celu do Olkusza.

EDD

Sporym zainteresowaniem cieszyło się także zwiedzanie olkuskiej Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła, po której oprowadzali Jadwiga Grabowska i Henryk Witecki z OGT „Amonit”. Wiele osób skorzystało z możliwości zaopatrzenia się w bezpłatne foldery, ulotki i mapy w mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej, jaki przez cały dzień działał na rynku. Tam też można było wziąć udział w quizie o historii Olkusza, gdzie nagrodami były materiały promocyjne Olkusza. Chętni mogli także sprawdzić swoją wiedzę o historii i zabytkach Olkusza w grze miejskiej zorganizowanej w formie questu. W prowadzeniu stoiska promocyjnego Miasta i Gminy Olkusz pomagali wolontariusze, czyli uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej olkuskiego Zespołu Szkół nr 3. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez pracowników olkuskiego MOK, w ramach których dzieci mogły malować witraże oraz afrykańskie maski.

EDD

Wiele osób skorzystało z możliwości zwiedzania olkuskich muzeów za symboliczną złotówkę. Tego dnia, w ramach akcji „Muzea za złotówkę” można było zwiedzać Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Finałem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert muzyki organowej Macieja Semli w olkuskiej Bazylice.

EDD

Ważnym punktem imprezy było otwarcie plenerowej wystawy  fotograficznej „Olkusz znany i nieznany" członków Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii. Wśród zaprezentowanych na wystawie prac znalazły się zdjęcia autorstwa jedenastu fotografów, którzy przedstawili, jak zapowiadał tytuł wystawy, znane i nieznane oblicze Srebrnego Miasta. Wśród zaprezentowanych zdjęć znalazły się prace: Adama Sowuli, Anny Niewiadomskiej, Elżbiety Walas, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, Katarzyny Zawady-Pęgiel, Łukasza Dwornika, Marcina Andrukowicza, Michała Maślanki, Piotra Drozdowskiego, Piotra Łasia oraz Tadeusza Zabawskiego. Wystawę przygotowało Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Olkuskim Klubem Miłośników Fotografii. Wystawę uroczyście otworzyli: Emilia Kotnis – Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz, Beata Soboń, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Adam Sowula, instruktor sekcji fotograficznej MOK. Wystawę można oglądać do końca października na olkuskim rynku.

EDD

Organizatorem akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” było Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

EDD

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W akcji uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.