Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W miniony czwartek, 15 września, nasze miasto odwiedziła grupa absolwentów Oddziału Geodezji i Urządzeń Rolnych krakowskiej Wyższej Szkoły Rolniczej, którzy rozpoczęli studia pół wieku temu.

Pierwszym punktem było spotkanie w olkuskim magistracie, gdzie uczestników powitał Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Burmistrz przedstawił krótko nasze miasto i życzył uczestnikom spotkania udanego pobytu w Olkuszu. Następnie wręczył uczestnikom spotkania zestawy materiałów promocyjnych Olkusza i Małopolski.

Geodeci w Olkuszu

Po wspólnym zdjęciu uczestnicy spotkania wyruszyli na zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem było olkuskie Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, gdzie zwiedzili zbiory Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko Częstochowskiej, po której oprowadzał współtwórca kolekcji Ryszard Wnuk. Następnie zwiedzali podziemia olkuskiego ratusza, gdzie mieli okazję zapoznać się nie tylko z historią tego zabytku, ale także z przebiegiem prac rewitalizacji olkuskiej starówki, w wyniku, których odsłonięto ratuszowe piwnice. Interesowały ich także dalsze plany olkuskiego samorządu w sprawie zagospodarowania i udostępnienia podziemi do zwiedzania. Następnie uczestnicy spotkania udali się do olkuskiej bazyliki św. Andrzeja, gdzie uczestniczyli w mszy świętej. W planach kilkudniowego pobytu jest także zwiedzanie zamku Rabsztyn oraz Chaty Kocjana oraz wycieczka po Szlaku Orlich Gniazd, podczas której zwiedzą m.in. zamki w Ogrodzieńcu i Pieskowej Skale, Pustynię Błędowską, a także muzeum na Wawelu i sanktuarium w Łagiewnikach. Wezmą także udział w obchodach jubileuszu klubu studenckiego Żaczek w Krakowie.

Spotkania absolwentów Oddziału Geodezji i Urządzeń Rolnych krakowskiej Wyższej Szkoły Rolniczej, którzy studiowali w latach 1966 – 1971 odbywają się od sześciu lat w różnych częściach Polski. Organizatorem spotkania w Olkuszu i na Szlaku Orlich Gniazd jest olkuszanin Zenon Krukowiecki, który podczas studiów był starostą roku. W trakcie studiów był też jednym z solistów i filarów Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, a obecnie udziela się w zespole „Prasłowianki” złożonym z byłych członków tej grupy. Warto dodać, że jest także laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

 

Geodeci w Olkuszu

Geodeci w Olkuszu

Geodeci w Olkuszu

Geodeci w Olkuszu

Geodeci w Olkuszu