Po raz kolejny mieszkańcy Olkusza mieli okazję podziwiać uroki Ziemi Świętokrzyskiej.
A wszystko za sprawą „Warsztatów Krajoznawczo – Turystycznych”, które odbyły się w minioną niedzielę z inicjatywy Olkuskiej Grupy Turystycznej Amonit. Tym razem w ramach warsztatów uczestnicy zwiedzili między innymi Jaskinię Raj, skansen w Tokarni oraz klasztor Cystersów w Jędrzejowie.
Bez wątpienia największe wrażenie na uczestnikach zrobiła Jaskinia Raj. Ale nie ma się co dziwić skoro jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. W jaskini zachowało się prawie 50 000 stalaktytów, 345 stalagmitów, a także sporo stalagnatów. W Sali Stalaktytowej zagęszczenie stalaktytów wynosi 200 szt./m2! Z kolei obwód największego stalagmitu wynosi 627 cm. W ścianach jaskini można zaobserwować także liczne skamieniałości, w tym koralowce.
W trakcie warsztatów zwiedziliśmy także skansen w Tokarni. Jest on jednym z największych, a zarazem najciekawszych „muzeów na świeżym powietrzu” w Polsce. W skansenie zgromadzono ponad 15 tysięcy eksponatów, które prezentują życie mieszkańców wsi i małych miasteczek Kielecczyzny. Można tu zobaczyć między innymi dziewiętnastowieczną aptekę, gabinet lekarski czy posterunek policji. Tak przy okazji warto wspomnieć, że w skansenie kręcono między innymi zdjęcia do "Wołynia" i "Wyklętego", a także „Ślubów Panieńskich".
Podczas wycieczki odwiedziliśmy także Klasztor Cystersów w Jędrzejowie. Historię klasztoru, a także samych cystersów przybliżał nam w sposób niezwykle barwny – brat Bazyli. Korzystając z gościny brata Bazylego mieliśmy możliwość odwiedzić liczne zakamarki klasztoru, w tym zabytkowe podziemia.  Ale Jędrzejów to nie tylko cystersi, to także  … zegary.  Niestety Muzeum Zegarów nie udało nam się zrobić, było już zamknięte, ale przynajmniej odwiedziliśmy muzealny ogród z basenami kaskadowymi. Powiem krótko baseny robią wrażenie.  A „Zegary” może zrobimy na kolejnych warsztatach...
W czasie wycieczki towarzyszyła nam pani - Ewelina Maciantowicz-Kalwasińska, prezes Turystyczno-Krajoznawczego w Jędrzejowie. Projekt „Warsztaty Krajoznawczo - Turystyczne” został zrealizowany dzięki dotacji UMiG Olkusz, w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych, z zakresu działań upowszechniających turystykę.
Już niebawem, 9 października kolejna nasza akcja. Tym razem zapraszamy Państwa na „Jesienną Wędrówkę z Amonitem” po Dolinie Kobylańskiej.

Agnieszka Lis
OGT Amonit