Zapraszamy w sobotę 17 września 2016 r. do udziału w akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Największą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia olkuskiej bazyliki św. Andrzeja z przewodnikiem. Co dwie godziny, po bazylice będą oprowadzali społecznie przewodnicy. Wejścia z przewodnikiem zaplanowano o godz. 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00. Dodatkową atrakcją, jaka czeka na mieszkańców i turystów, którzy odwiedzą tego dnia Olkusz będzie możliwość zwiedzania podziemi olkuskiego ratusza. Wejścia z przewodnikiem w godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00. Bezpłatne wejściówki na zwiedzanie podziemi będzie można odebrać w dniu imprezy w stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Olkusz na olkuskim rynku. Pełen atrakcji dzień zakończy koncert muzyki klasycznej w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła, który rozpocznie się o godzinie 19.00. Poza tym zaplanowano cały szereg imprez towarzyszących. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w plenerowych zajęciach plastycznych przy Bazylice św. Andrzeja, które odbędą się od godz. 9.00 do 13.00. W godzinach 10.00 – 17.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej w formie questu. Karty zadań gry miejskiej do odebrania w stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Olkusz na rynku. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Bazylika wnętrze

Ciekawą atrakcją jest akcja „Muzea za złotówkę”. Od godz. 9.00 do 16.00, za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać:  Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko Częstochowskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

Organizatorem akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” jest Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

Bazylika zdjęcie lotnicze

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która maj na celu promowanie zabytków. W akcji uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa są organizowane w Polsce od 1993 roku. W ubiegłym roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się „Dni otwarte w Chacie Kocjana” zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Plakat A3

Utrudnienia w ruchu

W związku z odbywającymi się w sobotę 17 września 2016 r. wydarzeniami:

• Europejskimi Dniami Dziedzictwa 2016
  • Biegiem Ulicznym I Srebrna Dziesiątka, w ramach Memoriału Kazimierza Chechelskiego
  • Otwarciem wystawy plenerowej „Olkusz znany i nieznany”

przewidywane są w tym dniu następujące utrudnienia w ruchu:

• wyłączenie rynku z ruchu kołowego
  • w godzinach popołudniowych utrudnienia ruchu na ulicach: Floriańskiej, Szkolnej, Mickiewicza, Sławkowskiej, Hutniczej, Gwareckiej, Kopalnianej, Skarbnika, Kantego, Szpitalnej oraz Żuradzkiej (do Rynku).