W dniu wybuchu II Wojny Światowej pogoda była niemal identyczna jak dziś – tymi słowami rozpoczął wspomnienia tych wydarzeń - tragicznych w dziejach Polski - Prezes Małopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Edward Kozioł, chwilę po symbolicznym złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”. W 77. rocznicę ataku III Rzeszy Niemieckiej na Polskę swój hołd ofiarom wojny złożyły delegacje organizacji kombatanckich oraz władz miejskich. W tym dniu burmistrz Roman Piaśnik został także wyróżniony medalem za zasługi dla kombatantów.

Rocznica wybuchu II WŚ

- Nie wszędzie tak dba się o kombatantów jak w Olkuszu – mówił Edward Kozioł przypinając medal włodarzowi Olkusza.

- Kombatanci wiedzą, że w każdej potrzebie mogą zwrócić się do mnie o pomoc. Wiele im zawdzięczamy i dlatego zasługują na nasz szacunek. Medal ten będzie dla mnie szczególnie cenny, ale traktuję go również jako wyraz wdzięczności za starania nie tylko moje, ale całej olkuskiej społeczności – dziękował burmistrz Roman Piaśnik.

Rocznica wybuchu II WŚ

Uroczystość swoją obecnością uświetniła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego w Olkuszu, pełniąca również wartę przy pomniku „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”.

Rocznica wybuchu II WŚ

Na zdjęciu (w kolejności): Stanisław Bartoszcze - Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olkuszu, Anna Klatt – Dyrektor ZDZ w Olkuszu, Jerzy Dubaj, Janusz Zaręba – Członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olkuszu, Edward Kozioł - Prezes Małopolskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Członek Prezydium Głównego w Warszawie, Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Marian Krukowski – Członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olkuszu, Stefan Kosiór – Prezes Olkuskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Jan Kucharzyk – Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu, Bożena Krok - Zastępca Burmistrza ds. Społecznych, Michał Mrówka – Radny Rady Miejskiej w Olkuszu