Przygotowania do przyjęcia w Gminie Olkusz gości z zagranicy, którzy będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, już są na finiszu. Olkusz odwiedzi 268 pielgrzymów z Włoch oraz Czech, którzy zostaną ugoszczeni przez rodziny z miejscowych parafii. Przez część swojego pobytu zamieszkają w szkołach. W ramach Światowych Dni Młodzieży w Olkuszu i Rabsztynie zorganizowane zostaną imprezy, do udziału w których zachęcamy mieszkańców.

- Spotkania w sprawie Światowych Dni Młodzieży odbywały się w olkuskim magistracie od lutego. Przedstawiciele kilkunastu instytucji dokładają wszelkich starań, aby czas spędzony w naszym mieście był dla naszych gości, ale również dla mieszkańców, czasem niezwykłym, służącym integracji i wzajemnemu poznaniu się. Program dni spędzonych w naszym mieście został przewidziany tak, aby młodzież z zagranicy poznała Olkusz i jego bogatą historię, ale również miała okazję spędzić czas z rodzinami i naszą młodzieżą. Oczywiście nie może zabraknąć spotkań modlitewnych w olkuskich parafiach – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Młodzież z Włoch i Czech przyjedzie do naszego miasta w środę 20 lipca. Przez pięć dni zostanie ugoszczona przez rodziny z sześciu olkuskich parafii. Po tym czasie część wiernych przejedzie do Krakowa (gdzie będzie nocować do końca Światowych Dni Młodzieży), a część zamieszka w dwóch olkuskich szkołach. Czwartek 21 lipca rozpocznie się wspólną Mszą św. w parafii pw. św. Maksymiliana przewidzianą na godz. 8:30. Następnie młodzież przejdzie do centrum miasta, gdzie zostanie przywitana przez burmistrza oraz innych przedstawicieli lokalnego samorządu oraz instytucji. Do obiadu goście będą mogli uczestniczyć w zorganizowanych dla nich trasach tematycznych, dzięki którym poznają miasto i jego historię. W ramach tego wydarzenia zwiedzą starówkę, Bazylikę św. Andrzeja Apostoła, podziemia, a także olkuskie muzea i galerię. Tego dnia wstęp do tych instytucji będzie bezpłatny. Do dyspozycji gości będzie również stoisko informacyjno-promocyjne, gdzie pielgrzymi będą mogli otrzymać przygotowane przez UMiG Olkusz mapy i ulotki w językach angielskim i włoskim, a także francuskim i niemieckim. Od godziny 18:00 do 20:00 na olkuskim rynku odbędzie się koncert zespołu Wotum, w którym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy. W piątek i sobotę goście realizować będą program przygotowany przez diecezję i dekanat. Niedziela 24 lipca będzie dniem w rodzinach. W parafiach odbędą się poranne Msze św. z udziałem goszczącej u nas młodzieży, a od godz. 16:00 do 21:00 u podnóża Zamku w Rabsztynie odbędzie się piknik połączony z Koncertem Franciszkańskim, na który również zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. W tych godzinach pielgrzymi będą mogli zwiedzać zamek bezpłatnie.