Wiele atrakcji czeka na uczestników 12. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie, który odbędzie się w sobotę 2 lipca. Patronat honorowy nad Turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Turniej rozpocznie się o godzinie 13.00 powitaniem przybyłych rycerzy oraz pokazem artyleryjskim. Godzinę później rozpocznie się widowiskowy, młodzieżowy turniej rycerski, oraz Turniej Rycerski na miecz i tarczę. Na godzinę 16 planowany jest pokaz tańców dawnych, a następnie pokaz sokolniczy oraz walki rycerskie. O godzinie 19 rozpocznie się konkurs rzutu belą Rycerze vs publiczność, a następnie Turniej rycerski na miecz długi i broń drzewcową Chyba najbardziej widowiskowa będzie wieczorna „Bitwa o zamek”. Całość zakończy pokaz Fireshow. Przez całe popołudnie będą organizowane zabawy i animacje nie tylko dla najmłodszych uczestników turnieju, m.in. strzelanie z łuku, tor przeszkód dla damy i rycerza, rycerski młynek oraz pojedynek. Wśród atrakcji towarzyszących warto wspomnieć o pokazach sztuki kowalskiej, wystawie broni palnej oraz wystawie plastycznej „Rabsztyn w sztuce”. Nie zabraknie stoisk informacyjnych oraz promocyjnych i kramów rzemieślniczych. Przez cały dzień pod zamkiem będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie będzie można wziąć udział w konkursie o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn, a także grach i zabawach dla najmłodszych. Udział w turnieju jest bezpłatny dla uczestników.

W niedzielę 3 lipca pod zamkiem w Rabsztynie odbędzie się „Zamkowa niedziela”, czyli plenerowa impreza z atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty plastyczne, zabawy kuglarskie i prezentacja pracowni ceramicznej. O godzinie 14.30, na dziedzińcu zamkowym w Rabsztynie zostanie odprawiona plenerowa Msza Święta. Tego dnia, od godz. 12.00 do 17.00 będzie można zwiedzać zamek z przewodnikiem (wejścia o pełnych godzinach). Wieczorem zaplanowano gry scenariuszowe ASG. Organizatorem turnieju i „Zamkowej niedzieli” są: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz stowarzyszenie Bractwo Rycerskie „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego.

Turnieje rycerskie pod zamkiem w Rabsztynie są organizowane od 2003 roku i rokrocznie przyciągają wielu widzów. Rabsztyński turniej rycerski jest jedną z największych i najdłużej organizowanych tego typu imprez w Małopolsce zachodniej.

Plakat Turnieju Rycerskiego

Program:

2 lipca (SOBOTA)

13:00:  Uroczyste otwarcie Turnieju, powitanie przybyłych Rycerzy, Pokaz Artyleryjski z udziałem publiczności

1. 14:00-  Młodzieżowy Turniej rycerski, oraz Turniej Rycerski na miecz i tarcze

15:00 - 18:00 -  Namiot wiedzy oraz animacje:  przygoda z Żebrakiem, strzelanie z łuku,  rycerskie memory, tor przeszkód dla damy  i rycerza, w rycerskich podskokach,  rycerski młynek oraz pojedynek

1. 16:00 -  Pokaz tańców dawnych oraz tańce z publicznością
  2. 17:00 -  Pokaz sokolniczy oraz grupowe walki rycerskie
  3. 19:00 -  Konkurs rzutu belą Rycerze vs publiczność, Turniej rycerski na miecz długi i broń drzewcową
  4. 21:00 -  Bitwa o Zamek w Rabsztynie, Pokaz Fireshow.

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE:

10:00 - 18:00 -  Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz (konkurs o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn, gry i zabawy dla najmłodszych)

10:00 - 18:00 - „Historia, pasja, rekreacja, sport” - wystawa broni palnej Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów

10:00 - 18.00 - „Rabsztyn w sztuce” - wystawa Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”

10:00 - 18:00 -  Pokazy sztuki kowalskiej w wykonaniu pracowni kowalstwa artystycznego Jacka Włodarczyka z Żurady i przyjaciół

10:00 21:00 -  Kramy rzemieślnicze i stoiska gastronomiczne.

ZAMKOWA NIEDZIELA – 3 lipca

10:00 18:00 -  Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne

Miasta i Gminy Olkusz (konkurs o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn,

gry i zabawy dla najmłodszych),

10:00 18:00 -  Pokazy sztuki kowalskiej w wykonaniu pracowni kowalstwa

artystycznego Jacka Włodarczyka z Żurady i przyjaciół,

10:00 - 18:00 -  Namiot wiedzy oraz odpłatne animacje: przygoda z Żebrakiem, strzelanie z łuku, rycerskie memory, tor przeszkód dla damy i rycerza, w rycerskich podskokach, rycerski młynek oraz pojedynek,

10:00 -18.00 - „Rabsztyn w sztuce” wystawa Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”,

12.00 -18.00 -  Prezentacja pracowni ceramicznej Centrum Kultury w Bolesławiu,

12.00, 13.00, 14.00, 16.00, 17.00

zwiedzanie zamku z przewodnikiem ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” (zbiórka przed bramą zamku),

14.30 -  Msza Święta na dziedzińcu zamkowym w Rabsztynie,

15:30 -  Kuglarskie potyczki dla małych i dużych z Grupą teatralną „Glutaminian Sodu”,

16:00 -  Warsztaty pracowni plastycznej MOK: budowanie oraz malowanie Małego Rabsztyna i recyklingowej armaty, zabawy z zamkowym linorytem i wyczarowywanie skarbów,

18:00 i 20:00 -  Gry scenariuszowe ASG z OSMS WARRIOR (zapisy osób od 16 lat na godzinę przed grą w Chacie Kocjana).