Przez tydzień w Olkuszu gościć będą uczniowie z partnerskiego miasta Schwalbach. W programie wizyty niemieckich gości w naszym mieście nie mogło zabraknąć odwiedzin w olkuskim magistracie i spotkania z burmistrzem, Romanem Piaśnikiem. Młodzież zwiedziła nasze miasto oraz poznała malownicze i interesujące zakątki regionu – zamki w Ogrodzieńcu i Rabsztynie, Kraków, Zakopane, Katowice i inne. Zarówno dla młodzieży niemieckiej, jak i polskiej, wspólne spotkania są okazją do lepszego poznania się, wspólnej nauki i zabawy.

- Wasza obecność w naszym mieście jest kolejnym dowodem na to, że współpraca między Olkuszem a Schwalbach opiera się na partnerstwie i wzajemnej życzliwości. Dla burmistrza miasta jest wielką przyjemnością móc powitać młodych ludzi, tak chętnych poznać swoich polskich sąsiadów. Mam wielką nadzieję, że długo wspominać będziecie czas spędzony w Olkuszu – mówił do uczniów oraz ich opiekunów burmistrz Roman Piaśnik. Na powitanie goście otrzymali podarunki, w tym publikacje w języku niemieckim na temat Olkusza i Małopolski. Uczniowie Albert Einstein Schule w Schwalbach oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu przy okazji spotkania w magistracie posłuchali prelekcji Jacka Sypienia na temat historycznych związków Niemców z Olkuszem na przestrzeni wieków.

- Dzięki wymianom partnerskim młodzież ma kontakt z żywym językiem obcym, co jest niezwykle pomocne w nauce. Uczniowie wspólnie spędzają czas, wymieniają opinie, nawiązują się przyjaźnie, które trwają często latami. Rewizytę zaplanowaliśmy na czerwiec – mówi Agnieszka Piasny, nauczycielka języka niemieckiego w I LO w Olkuszu, koordynatorka projektu.

Wymiana młodzieży między miastami trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat i jest efektem współpracy między Urzędu Miasta i Gminy Olkusz z władzami Schwalbach, przy wsparciu olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.