Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Publikujemy listę propozycji do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Lista służy przede wszystkim do celów informacyjnych – aby skoordynować prace wokół projektów. O utworzenie jednego źródła informacji o działaniach dotyczących Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego wnioskowali sami Mieszkańcy na spotkaniu w olkuskim magistracie. Zachęcamy wszystkich do aktywnej współpracy, aby skorzystać z szansy, która stoi przed Gminą Olkusz.

Lista ma charakter otwarty – można ją uzupełniać o szczegóły oraz kolejne propozycje. W takim wypadku informacje należy wysyłać mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. bądź dostarczać osobiście do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz (pok. 312). Lista posłuży jako baza do dyskusji w czasie kolejnego spotkania, które odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. o godz. 16.30 w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32.

- Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to pierwszy tego typu budżet partycypacyjny w Polsce wprowadzany na skalę regionu. Jego głównym celem jest otwarcie się na głos mieszkańców, aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz efektywnego wydawania wspólnych środków z budżetu. Zapraszam wszystkich Państwa do udziału w spotkaniach dotyczących Budżetu Obywatelskiego oraz współdecydowania o naszych małych ojczyznach. Liczę, że Małopolanie włączą się w tę inicjatywę – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

- Dzięki współpracy mieszkańców możemy lepiej przygotować się na spotkanie organizowane przez Urząd Marszałkowski 19 kwietnia o 16.30 w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 i do samego składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wiemy jakie pytania zadawać przedstawicielom Województwa. Wierzę w mobilizację oraz w sukces naszych Mieszkańców w I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Ze swojej strony deklaruję wszelką możliwą pomoc – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Lista propozycji wniosków do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego (z podziałem na zadania powiatowe oraz subregionalne):

Zadania Powiatowe – 100 tys. zł.

 • Zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 1-3) dotyczące programowania + ewentualne połączenie z zajęciami no. Logopedii, gimnastyki korekcyjnej (poniżej).
  Anna Dela
 • Korygowanie wad postawy i wymowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (logopedia, gimnastyka korekcyjna), również szkoły podstawowe i ewentualnie gimnazja.
  Barbara Piekarz
 • Zajęcia dla młodzieży i seniorów, bazujące na systemie nonformal education, języki, postawa obywatelska, fotografia, podróże.
  Mateusz Kamionka
 • Spotkania z historią – turniej na zamku w Rabsztynie, Rajd Hardego, Bitwa pod Krzywopłotami (Gmina Klucze), Powstanie Styczniowe (Krzykawa, Imbramowice, Glanów).
  Michał Masłowski
 • Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń.
  Ryszard Ryza
 • Opracowanie strategii promocji turystyki w Powiecie Olkuskim.
  Tomasz Witecki
 • Zakup tabletów i tablic multimedialnych dla gimnazjów.
  Wojciech Panek
 • Olkuskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - To impreza wzorowana na Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego aczkolwiek ograniczona terytorialnie do powiatu olkuskiego. W trakcie imprezy chcielibyśmy pokazać mieszkańcom powiatu, ale także turystom z terenu Małopolski i Ślaska bogactwo kulturowe Ziemi Olkuskiej.
  Podczas imprezy będzie można zwiedzić zarówno te najbardziej popularne zabytki jak: zamek w Rabsztynie, olkuską farę, miejskie fortyfikacje czy olkuskie muzea, ale także te obiekty, które rzadziej prezentowane są w czasie turystycznych akcji jak: grodzisko Stary Olkusz, Stary Cmentarz czy dawne kirkuty. Oczywiście powiat to nie tylko Olkusz, dlatego do projektu zostałyby zaproszone wszystkie gminy powiatu olkuskiego, w tym instytucje kultury, stowarzyszenia czy lokalni twórcy by w sposób całościowy przybliżyć dziedzictwo naszego regionu. A jest się czym chwalić.
  Ziemia Olkuska obfituje wiele ciekawych zabytków zarówno o charakterze obronnym, sakralnym czy przemysłowym. Warto pokazać szerszemu gronu chociażby barokową perłę Ziemi Olkuskiej, jaką jest klasztor w Imbramowicach – dzieło życia Kacpra Bażanki czy tamtejszy kościół św. Benedykta.
  Nie można zapomnieć o obiektach leżących na Szlaku Architektury Drewnianej jak: kościół w Rodakach, Dłużcu czy Wolbromiu. Na uwagę zasługują także bardziej współczesne świątynie jak chociażby neogotycki kościół w Bolesławiu, w którym możemy znaleźć liczne realizacje znanego, choć zapomnianego olkuskiego artysty Pawła Turbasa.
  Powiat olkuski to także dziedzictwo przemysłowe dlatego warto przybliżyć mieszkańcom, jak i turystom - historię górnictwa tego terenu, kluczewską papiernię czy olkuską „emalię". To tylko niektóre propozycje. Katalog zabytków oczywiście jest większy.
  Tak jak podczas MDDK można przybliżyć także „obiekty przyrodnicze”, a zwłaszcza Pustynię Błędowską, Dolinę Sztoły, rezerwat Pazurek czy Stołową Górę. W trakcie imprezy nie tylko będzie można za darmo zwiedzić liczne zabytki, ale także wziąć udział  w prelekcjach, spacerach historycznych, wystawach oraz różnego typu imprezach towarzyszących - ulicznych spektaklach  czy koncertach.
  Akcja skierowana będzie zarówno do osób przyjezdnych, jak i mieszkańców powiatu, w tym szkół powiatu olkuskiego.
  Agnieszka Lis – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • Małopolska dla małego i dużego – każdy znajdzie coś fajnego. - W ramach projektu chcielibyśmy zorganizować ok. 20 otwartych wycieczek, w trakcie których mieszkańcy powiatu będą mogli zwiedzić różne zakątki Małopolski.
  Małopolska to region niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym aczkolwiek rzadko odwiedzany przez samych Małopolan, w tym mieszkańców Ziemi Olkuskiej. Dlatego warto zorganizować tego typu akcję, zwłaszcza, że chętnych na pewno nie będzie brakować.
  W czasie wycieczek chcielibyśmy odwiedzić te najbardziej popularne zakątki jak: Tatry czy Pieniny,  ale też miejsca mniej znane chociażby w Ziemi Tarnowskiej czy Sądeckiej.
  Celem akcji jest przede wszystkim zachęcenie mieszkańców powiatu olkuskiego, w tym rodzin z dziećmi do uprawiania turystyki i aktywnego spędzania czasu wolnego, a także odkrywania naszej Małej Ojczyzny w wymiarze regionalnym.
  Agnieszka Lis – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zadania Subregionalne – 300 tys. zł.

 • Leśny kompleks promocyjny w Puszczy Trzebińsko-Olkuskiej – Tomasz Witecki
 • Olkusz – Bukowno – Trzebinia – Sosnowiec – Szlak Kordonów Granicznych Galicji i Kongresówki, Zagospodarowanie szlaku rowerowego do Trójkąta Trzech Cesarzy
 • Olkusz – Wadowice – poznajemy swoje „małe ojczyzny” – organizacja wycieczek dla olkuszan i wadowiczan (młodzież, seniorzy, delegacje miast partnerskich obu regionów)
 • 3 zamki – 3 festiwale (Rabsztyn, Oświęcim, Lipowiec) – MOK Olkusz

Szczegółowe informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego; zasady i wnioski dostępne są na stronie http://bo.malopolska.pl.