Ledwo opadły emocje związane z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim Olkusza, a Mieszkańcy Gminy Olkusz dostają następną okazję do wykazania aktywności oraz zdecydowania o podziale kolejnych środków – tym razem w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Konieczna jest jednak współpraca Mieszkańców, stowarzyszeń i instytucji. Aby skoordynować wspólne działania, w olkuskim magistracie odbyło się spotkanie, którego uczestnicy starali się wypracować wspólną strategię.

Burmistrz Piaśnik

Spotkanie otworzył Burmistrz Roman Piaśnik. - Abyśmy mogli skutecznie sięgnąć po środki z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, potrzebna będzie determinacja i zaangażowanie jak największej liczby naszych mieszkańców. Działając wspólnie mamy szanse na odniesienie sukcesu – mówił, zachęcając Mieszkańców do tego, aby w interesie całej Gminy Olkusz skoordynować podejmowane inicjatywy, zwiększając szanse na to, że środki pochodzące z budżetu Województwa Małopolskiego zostaną przeznaczone na realizację pomysłów Mieszkańców naszej gminy.

Jacek Imielski

Szczegółowo zasady pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego omówił Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Jacek Imielski. W ramach I edycji mieszkańcy Małopolski zdecydują o przeznaczeniu 6 mln złotych.

Gmina Olkusz wraz z pozostałymi gminami powiatu olkuskiego, z powiatem chrzanowskim, oświęcimskim i wadowickim, umieszczona została w Subregionie Małopolska Zachodnia. Nasz Subregion może zadecydować o przeznaczeniu 1 miliona złotych. W ramach tej puli zrealizowane będzie jedno zadanie subregionalne (dotyczące obszaru co najmniej dwóch lub więcej powiatów) o wartości do 300 tys. złotych i co najmniej 7 zadań powiatowych o wartości do 100 tys. złotych. Realizowane będą te zadania, które uzyskają w głosowaniu mieszkańców największą liczbę głosów.

Mieszkańcy

W dalszej części spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca projektów, o których realizację Mieszkańcy mogą zabiegać. Z uwagi na ograniczenia I edycji Budżetu Obywatelskiego, większa część propozycji skupiała się wokół inwestycji miękkich: dotyczących edukacji, kultury, sportu, turystyki i ekologii. Ważna będzie również promocja zgłaszanych projektów, zwłaszcza w czasie głosowania.

19 kwietnia o godzinie 16:30 – tym razem z inicjatywy władz województwa – odbędzie się jeszcze jedno spotkanie. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzą na konkretne pytania Mieszkańców. Propozycje zadań oficjalnie będą przyjmowane od 15 kwietnia do 6 maja. Głosowanie nad zakwalifikowanymi wnioskami rozpocznie się 18 czerwca i potrwa nieco ponad 2 tygodnie – do 6 lipca.

W celu lepszej organizacji i koordynacji podejmowanych działań, w poniedziałek 4 kwietnia na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz zostanie opublikowana lista zgłoszonych na pierwszym spotkaniu propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego wraz z kontaktami do poszczególnych pomysłodawców – liderów projektu. Dzięki temu Mieszkańcy chętni do współtworzenia wniosku będą dysponowali konkretną informacją do kogo się zgłosić, aby zaangażować się w daną inicjatywę.

Lista zadań

Opublikowana w poniedziałek lista będzie listą otwartą – można do niej zgłaszać swoje propozycje. Dzięki temu wszyscy Mieszkańcy będą mieli lepsze wyobrażenie o tym, jakie propozycje się pojawiają. Do listy tej można w dalszym ciągu zgłaszać kolejne pomysły. Tytuł projektu, krótki opis oraz kontakt do pomysłodawcy należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub dostarczać osobiście do budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (pokój 312).

Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego znajdą Państwo na stronie internetowej www.bo.malopolska.pl