Nawet deszczowa pogoda nie przeszkodziła przeszło stu uczestnikom sobotniej akcji „Poznaj Olkusz” w zwiedzaniu naszego miasta i poznawaniu jego atrakcji oraz zabytków.

Poznaj Olkusz

Imprezę rozpoczęła prelekcja Krzysztofa Lelka, absolwenta Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, członka Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz kolekcjonera skał i minerałów , który w Centrum Kultury MOK opowiadał o minerałach Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Jak się okazuje, na Jurze poza powszechnienie znanymi rudami cynku, ołowiu i srebra występuje także marmur, czy efektowne agaty. Następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć stałą Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz czasową wystawę Minerały Jury Krakowsko – Częstochowskiej przygotowaną przez Krzysztofa Lelka. Wśród uczestników był też Andrzej Feliksik, prezes olkuskiego klubu przewodników PTTK „Ilkussia” i jeden z darczyńców kolekcji. Prawie 70 osób wzięło udział w wycieczce „Skarby Bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu”, którą prowadziła Jadwiga Grabowska.

Poznaj Olkusz

Niestety ulewny deszcz przeszkodził w spacerze szlakiem fortyfikacji miejskich Olkusza, ale za to chętni, którzy przyszli na wycieczkę mieli okazję zwiedzić podziemia olkuskiego ratusza pod rynkiem, po których oprowadzała Agnieszka Lis. Kolejną wycieczkę „Śladami Żydów olkuskich” prowadził Henryk Witecki, prezes Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”. Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca związane z olkuskimi Żydami, w tym miejsce, gdzie znajdowała się synagoga i dzielnica żydowska, a także miejsca związane z martyrologią Żydów i olkuskie cmentarze żydowskie. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia, po zamku Rabsztyn oprowadzał Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, który opowiadał o tajemnicach, jakie kryje zamek. Przez cały dzień, w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej trwał konkurs o historii i atrakcjach turystycznych Olkusza, w którego prowadzeniu pomagali wolontariusze, czyli uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu. Nagrodami w konkursie były wydawnictwa i materiały promocyjne Olkusza przygotowane przez Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz.

Poznaj Olkusz

Organizatorem akcji „Poznaj Olkusz” było Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz oraz Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, a współorganizatorami: Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, olkuski Klub Przewodników PTTK „Ilkussia” i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat medialny nad akcją objął Przegląd Olkuski.