Już po raz kolejny mieszkańcy Olkusza mieli okazję razem z Olkuską Grupą Turystyczną Amonit odkrywać uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tym razem trasa prowadziła przez najciekawsze zakątki Doliny Będkowskiej, a mianowicie Czarcie Wrota, źródła Będkówki, wodospad Szum, Dupę Słonia, a także Sokolicę oraz Bramę Będkowską.

Uczestnicy wycieczki nie tylko mieli okazję podziwiać malowniczy krajobraz tej jurajskiej doliny, ale także dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat zwiedzanego terenu. Uroki Doliny Będkowskiej przybliżał – pan Henryk Witecki, licencjonowany przewodnik, a równocześnie członek Stowarzyszenia Amonit.

Bez wątpienia największą atrakcją Wiosennej Wędrówki, jaką przygotowali dla uczestników organizatorzy było spotkanie z ratownikami Jurajskiej Grupy GOPR. W trakcie spotkania ratownicy przybliżyli zasady bezpiecznego przebywania na terenie Jury oraz przygotowali dla chętnych zajęcia wspinaczki skałkowej. Chętnych do „zdobycia” skały Dupa Słonia nie brakowało, co ciekawe  także wśród dorosłych.

Sporych wrażeń dostarczyła również przeprawa przez Będkówkę oraz spotkanie z … biegaczem skórzastym, największym w Polsce gatunkiem chrząszcza.

Kolejna wędrówka z Amonitem 5 czerwca po Dolinie Sąspowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym. Wcześniej, bo 14 maja przewodnicy związani z Amonitem będę oprowadzać Państwa po olkuskich zabytkach w ramach organizowanej przez UMiG Olkusz akcji „Przewodnik czeka” . Już dziś zapraszamy do udziału w obu akcjach.

Tekst : Agnieszka Lis

Foto: Anna Niewiadomska