W miniony wtorek gościł w Olkuszu red. Jan Stępień, twórca i redaktor prowadzący cykliczną audycję „Pejzaże regionalne” w Radio Kraków. Nie jest to pierwsza radiowa wizyta redaktora Jana Stępnia w Srebrnym Mieście.

Od prawie roku, w audycji prezentowane są systematycznie olkuskie zabytki, muzea i ciekawi twórcy. To efekt współpracy z Biurem Promocji i Informacji Publicznej UMiG, którego wydawnictwa stały się inspiracją dla krakowskiego dziennikarza. Zresztą  wydawnictwa te, kilkukrotnie trafiły do słuchaczy Radia Kraków, nagradzanych  za trud rozwiązywania regionalnych zagadek. Warto nadmienić, że pracownicy Biura Promocji i Informacji Publicznej pomagają także w organizacji kolejnych spotkań redaktora „Pejzaży regionalnych” z rozmówcami.

W magazynie „Pejzaże regionalne” prezentowane są problemy małych miast i wsi, mało znane zabytki Małopolski i miejsca godne obejrzenia. W maju i czerwcu słuchacze Radia Kraków będą mogli posłuchać wywiadów zrealizowanych w miniony wtorek. O swoich pasjach opowiadali Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek, twórcy grupy teatralnej Glutaminian Sodu działającej przy olkuskim MOK, którzy wspólnie organizują cykliczną olkuską Noc Teatru i są laureatami tegorocznej Olkuskiej Nagrody Artystycznej.  Dla Radia Kraków  wypowiadali się także poeta, prozaik, malarz i rysownik Jacek Majcherkiewicz, kowal – artysta Jacek Włodarczyk oraz Olgerd Dziechciarz, regionalista, poeta i prozaik, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. „Pejzażom regionalnym” udzielił także wywiadu redaktor naczelny czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Audycja „Pejzaże regionalne” emitowana jest w Radio Kraków w niedziele i święta od godz. 5. 50. do godz. 8.00.  Jej twórca, redaktor Jan Stępień, jest z wykształcenia prawnikiem, dziennikarzem i … muzykiem. Swoją przygodę z radiem rozpoczął w 1981 roku, a  od 1985 roku jest związany z Radiem Kraków. We wrześniu br. minie 20 lat od pojawienia się na antenie jego autorskiej audycji „Pejzaże regionalne”, która  przybliża słuchaczom sprawy regionu. - Moi goście, co prawda, rzadko goszczą na pierwszych stronach gazet, ale na popularyzację na pewno zasługują. Cieszy mnie, że audycja jest interaktywna. Dzięki temu, że jest prezentowana w internecie, mam sygnały, że słucha ją także Polonia rozsiana po całym świecie. Świadczą o tym liczne maile i listy. Uważam, że audycji „Pejzaże regionalne” słuchają w niedzielne poranki tylko ci, którzy chcą jej słuchać, a nie przypadkowi odbiorcy – mówi redaktor Jan Stępień.

Audycji „Pejzaże regionalne” można słuchać na falach Radia Kraków w każdą niedzielę od godz. 5.50 do 8.00. Wywiady (także archiwalne) są także do odsłuchania w internecie na stronie http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/