Fundacja Kino czuje. Czuję kino i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapraszają 17 marca 2016 r o godz. 17.30 na inaugurację olkuskich spotkań z kinem dokumentalnym, w ramach międzynarodowego projektu KineDok! WSTĘP WOLNY!

Plakat promujący festiwal

Dzięki projektowi KineDok w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zobaczymy bezpłatnie najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne. KineDok to unikalny, międzynarodowy klub filmowy skupiający zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego w kilku krajach europejskich: Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgrzech, Polsce i Norwegii. Pokaz inaugurujący olkuski cykl odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 r. o godz. 17.30! Wyświetlony zostanie film „Ameryka” Jana Foukala prezentowany na ostatnim Festiwalu w Karlowych Warach.

Dołącz do wydarzenia na Facekooku! https://www.facebook.com/events/249455308723426/

„Ameryka” (reż. Jan Foukal), opis filmu:

Bára przyjeżdża do Czech aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać gwiazdą muzyki. Podążając za czechosłowacką ideą „Ameryki na niby” bohaterowie wyruszają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Amerykanie, a prerię przemierzają bizony. Podróż Báry i Honzy to uniwersalna opowieść o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności.

O projekcie KineDok:

KineDok to międzynarodowy przegląd europejskich filmów dokumentalnych, premierowych, a także prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach. To produkcje z lat 2014 i 2015, najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce. Dużą atrakcją projekcji będą spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.

Więcej informacji: www.kinedok.net